Advert

2017 Yılında Taşeron İşçilere Kadro Verilecek mi Taşeron son dakika haberleri, Son Durum, Taşeron İşçi Yasası, Kamu Personeli Kadrolu Olacak Son Dakika Açıklaması

Referandum öncesi taşerona kadro müjdesi. Taşeron işçiye kadro ne zaman verilecek? Kamuda çalışan taşeron işçiler için hazırlanan taslak yakında Meclis’te görüşülecek. 740 bin taşeron için ‘özel sözleşmeli personel’ formülü ile devlette kadro yolu açılacağı öğrenildi. Bunun için 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4. maddesine bir ek yapılarak bu personelin 4E'li olması sağlanacak. Türkiye'de asıl işi yapan taşeron işçi sayısının bir hayli yüksek olması sorunları beraberinde getiriyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, konuya açıklık getirdi. Taşeron işçilerin kadroya alımı ile ilgili yeni gelişmeleri haberimizden takip edebilirsiniz. Taşeron işçiler kadroya alınacak mı?

2017 Yılında Taşeron İşçilere Kadro Verilecek mi Taşeron son dakika haberleri,  Son Durum, Taşeron İşçi Yasası, Kamu Personeli Kadrolu Olacak Son Dakika Açıklaması
2017 Yılında Taşeron İşçilere Kadro Verilecek mi Taşeron son dakika haberleri,  Son Durum, Taşeron İşçi Yasası, Kamu Personeli Kadrolu Olacak Son Dakika Açıklaması Gerçek Taraf

 

Türkiye'de hem özel sektörde hem de kamuda çok önemli sayıda 'taşeron' adı altında çalışan var. İçlerinde memur görevlerini yapanlar da var, çok önemli pozisyonlarda olan da. Ancak birçoğunun kadrosu ya 'temizlik işçisi' ya da 'mutfak elemanı' olarak gösteriliyor. Yani kanun diliyle 'muvazaa' yapılıyor.


 

TERÖR ÖRGÜTLERİ İLE BAĞLANTISI OLMAYACAK
Öncelikle tüm taşeron işçiler güvenlik ve arşiv araştırmasına tabi tutulacak. Güvenlik ve arşiv araştırması olumlu olmayan personel düzenlemeden yararlanamayacak. Güvenlik araştırmasında başta FETÖ olmak üzere tüm terör örgütleriyle irtibatlı olup olmadıklarına bakılacak.

 

BİR YILDAN FAZLA HAPİS CEZASI OLMAYACAK
Araştırma sırasında 657 sayılı kanunun 48'inci maddesinde yer alan suçların olup olmadığına da bakılacak. Kasten işlenmiş suçlardan alınan cezalar 1 yıldan fazla olmayacak. Cezası bir yıldan fazla olan işçiler memur olamayacak. Yani devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene karşı suçlar, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni escort bursa kötüye kullanma gibi suçlardan mahkum olmamak şartı da aranacak.


PERSONELLER 4E’Lİ OLACAK
Bu soruşturmalardan geçen taşeron işçiler kamuda 'özel statülü sözleşmeli personel' olarak istihdam edilecek. Bunun için 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4. maddesine bir ek yapılarak bu personelin 4E'li olması sağlanacak.


AYNI İŞİ YAPACAKLAR
Kadroya geçen taşeronlar çalıştıkları kurumlarda aynı görevleri yapmaya devam edecekler. Öğrenim düzeyleri yaptıkları işten farklı olanlar, eğitimlerine uygun işlere de kaydırılabilecek.


EŞİT MAAŞ SİSTEMİ
Tüm ücretlerde standart sağlanacak. Yani aynı işi yapan kamu personeli ile aynı maaşı alacaklar. Böylece bazı taşeron işçilerin maaşları yükseltilecek.


65 YAŞ SINIRI VAR
Herhangi bir sebeple görevden ayrılmaları ve ölümleri halinde sözleşmeli personel pozisyonları iptal edilecek. Her bir taşeron çalışan için 3'er yıllık sözleşme yapılacak. 65 yaşını doldurmuş taşeron işçiler düzenlemeden yararlanamayacak.

 

MAAŞ ZAMLARI AYNI OLACAK
Bütün kamu kurumlarını bağlayacak şekilde her bir iş kolu için performans kriterleri belirlenecek. Bu personel çakılı sözleşmeli olacak. Yani tayin isteyemeyecek. Maaş zamları diğer kamu personeliyle birlikte olacak. Emeklilikleri ise 4A (SSK) statüsünde hesaplanacak.

 

Taşeron işçiye kadro verilecek mi sorusuna TÜRK-İŞ'den bir son dakika açıklaması geldi. Taşeron işçiler kadro konusundaki son gelişmeleri yakından takip ediyor. Yıllardır bu konuda somut bir adım atılmasını bekleyen taşeron işçiler, henüz bir düzenleme yapılmamasından dolayı umutsuz. Diğer yandan geçtiğimiz haftalarda açıklama yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, taşerona kadro sorununun bu yıl içerisinde çözüleceğini belirtti. 

 

Son olarak 1 Kasım 2017 Genel Seçimlerinde gündeme gelen taşeron sisteminde yer alan işçiler, hala kadro konusunda bir adım atılmasını bekliyor. Seçimlerden bu yana asıl işi yapan işçilerin kadroya geçirilmesi konusunda adım atılmasını bekleyen taşeron işçilerin beklentileri şu ana kadar karşılanmadı. Bu konuda somut bir adımın atılmamış olmasından dolayı taşeron sisteminde çalışanlar mutsuz durumda. Taşeron konusunda zaman zaman hükümetten açıklamalar gelse de henüz net bir durum yok. Konu Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından düzenlenen "Kıdem Tazminatı Çalıştayı"nda ele alındı. Çalıştay'a işçi ve işveren sendikaları da katıldı. Ardından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü taşeron konusunun çözümü hakkında iki alternetif üzerine durduklarını açıkladı.

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
6 Yılda Türkiye'de 276 Bin 158 Suriyeli Bebek Doğdu
6 Yılda Türkiye'de 276 Bin 158 Suriyeli Bebek Doğdu
Samsun Gençlik Festivali   20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek
Samsun Gençlik Festivali 20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek