Son Dakika Emeklilikte Yaşa Takılanlar Haberleri , EYT Açıklama, Emeklilik Hesaplama Son Durum, Ne zaman emekli olurum? EYT Yeni Açıklama

Emelilikte yaşa takılanlar (EYT) sayısı günden güne artmaya devam ederken, hükümet tarafından 2017 yılında erken emeklilik üzerine bir çalışma içinde olacak mı? Bakan Süleyman Soylu ve SGK Sigorta Primi Genel Müdürü Ahmet Açıkgöz'ün son açıklamaları nelerdir?

Son Dakika Emeklilikte Yaşa Takılanlar Haberleri , EYT Açıklama, Emeklilik Hesaplama Son Durum, Ne zaman emekli olurum? EYT Yeni Açıklama
Son Dakika Emeklilikte Yaşa Takılanlar Haberleri , EYT Açıklama, Emeklilik Hesaplama Son Durum, Ne zaman emekli olurum? EYT Yeni Açıklama Gerçek Taraf

 

Erken emeklilik konusu Mayıs 2016'da Meclis'e taşınmıştı. CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu "Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) mağduriyeti üzerine verdiği soru önergisini dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu yanıtlamıştı. Soylu, sosyal güvenlik finanmasından etkin yöntemlerden birisinin "dağıtım" olduğunu söyledi. Dağıtım sistemi ile çalışanlardan alınan primler aynı dönemde aylık ve gelir alanlara ödenmektedir, dedi. Dağıtım sisteminde "denge"nin önemine vurgu yapan Bakan Soylu "Dağıtım sisteminde denge hali mevcut dönemin gelirleriyle aynı dönemin giderlerinin karşılanabilmesi halidir." yanıtını verdi.

Bakan Soylu'nun yaş üzerine beklentisi üzerine olanlara dair en önemli açıklaması ise şu olmuştu "Ama bir devlet yapamayacağı bir şey için umut vermemelidir.

 

YAŞLA İLGİLİ EN UFAK DÜZENLEME HAZİNEYİ ETKİLER

 

Emeklilik konusunda Soylu " Emeklilik sistemlerinde finansal sürdürülebilirliğin temel sigortacılık ilkeleri içinde devam edebilmesinde yaş en önemli parametrelerden biridir. Dolayısıyla yaşla ilgili bir düzenleme kurumun aktüeryal dengesini olumsuz etkileyecek ve Hazine transferlerinin artmasına sebep olacaktır." açıklamasında bulunmuştu. Şu ana kadar yaş üzerinden emekliliği erkene alacak bir çalışmanın olmadığını 2016 Mayıs ayında açıklamıştı.

 

İKİ ÇALIŞANIN KARŞISINDA BİR EMEKLİ VAR

Ağustos 2016 tarihinde ise SGK Sigorta Primi Genel Müdürü Ahmet Açıkgöz Rize'de basın mensuplarının birtakım sorularına cevap verdi. Bunlardan bir tanesi de "emeklilik" üzerine. Açıkgöz, bu konuda çok net konuştu. Kayıt dışı oranlarının azaldığı müddetçe sigortalı çalışanın arttığını söyleyen Açıkgöz sözlerine şu şekilde devam etti: Çalışan aktif-pasif oranlarımız iyileşme sürecinde. Daha iyi olacağını ifade etmek istiyoruz. Şu anda yaklaşık her iki çalışana karşı bir emeklimiz var. Bu oran uygun değil. 3-4 çalışana bir emekli seviyelerine gelmesi gerekir. Çalışanlarımız ‘günümü doldurdum yaşımı bekliyorum ne yapabilirim’ diyor. Emeklilik tanımı eşittir yaştır. Avrupa’da da böyledir. Avrupa ülkelerinde gün tanımlaması yoktur. Belli yaşa gelenler emekliye ayrılabilir. Çalışamayacak yaşa gelen insana emekli denir. Emeklilik yaşlılık aylığıdır. ‘Ben 10 bin günü tamamladım ama 45 yaşındayım, bana maaş verin’ denilemez çünkü bu sisteme aykırıdır. Bunun aksi sistemin dengelerini bozar. Bu konuda bir çalışma yok.

Çalışma Bakanı'nın ve SGK Sigorta Primi Genel Müdürü'nün emeklilik üzerine 2016 yılındaki açıklamaları yer verilmiştir. 2017 yılında gerek hükümetten gerek SGK tarafından açıklama geldiğinde haber içeriğimizde yer alacaktır.

 

 

NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLECEĞİNİZİ HESAPLAMAK İÇİN TIKLAYIN

Erken emeklilik şartları nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde sigortalı olarak çalışan tüm vatandaşların emekli olabilmesi için belirli miktarlarda prim ödemesi yapmak zorundadırlar. Erken emeklilikten önce normal emeklilik için prim ödeme işlemi dışında gerekli görülen yaş sınırını tamamlamış olmaları ve belirli bir süre hizmet süresi geçirmeleri yeterlidir. Bunlara bakıldığında erken emekli olmak için yine şartların oluşması gerekmektedir. Fakat yaş sınırına ulaşma şartı diğer tüm şartlar tamamlandığı taktirde aranmamaktadır.

 

Başvuruda bulunan kişilerin prim ödemelerinin tamamlamış olmaları ve hizmet sürelerinin eksiksiz olarak doldurmuş olmaları erken emeklilik için gereklidir. Vermiş olduğumuz şartları oluşturmuşsanız şayet erken emeklilik hakkı kazanmış durumdasınızdır. Erken emeklilik için kabul etmeniz gereken durum ise maaşınızdan erken emekli olacağınız için uygulanan maaş kesilmesidir. Bu escort bursa durum şöyledir ki emekli olacak vatandaşlarımızın maaşlarından %5 oranında bir kesintiye uğramasıdır.

1999 yılından önce sigortalı olarak çalışmaya başlamış olmanız erken emeklilik için gereken şartlardandır.

Son olarak da bahsettiğimiz gibi erken emeklilik için prim gün sayısı doldurulması gerekli bir durumdur.

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsun Gençlik Festivali   20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek
Samsun Gençlik Festivali 20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek
Ramazan’da Tüketilebilecek 5 Mucize Besin
Ramazan’da Tüketilebilecek 5 Mucize Besin