Advert

Yapılan Yeni Araştırmada Hindistancevizi Yağının Zararlı Olduğu Kanıtlandı

Hindistancevizi yağı kullanımı sağlıklı beslenmek isteyenlerce giderek artıyor. Hatta insanlar artık zeytinyağını bırakıp hindistancevizi yağı kullanmaya başladılar.

Yapılan Yeni Araştırmada Hindistancevizi Yağının Zararlı Olduğu Kanıtlandı
Yapılan Yeni Araştırmada Hindistancevizi Yağının Zararlı Olduğu Kanıtlandı Editör

 

Eğer siz de hindistancevizi yağını hayatınıza iyice dahil edenlerdenseniz, bunu bir kez daha düşünün. Amerikan Kalp Derneği’nin hindistancevizi yağı hakkında yayımladığı bir rapor herkesi dehşete düşürdü.

Raporda, hindistancevizi yağının ‘kötü kolesterol’ü yükselttiği belirtiliyor. Yapılan yedi deneyde de aynı sonuç alınmış.

 

Araştırmada, hindistancevizi yağı kullanmakla diğer yağları kullanmak arasında, hepsinin de benzer ölçüde doymuş yağ içermelerinden dolayı bir fark olmadığı belirtiliyor.

Hindistancevizi yağındaki doymuş yağ oranının, tereyağı ve kuyruk yağından daha fazla olduğu tespit edilmiş.

Raporda, “Hindistancevizi yağı, kardiyovasküler rahatsızlıklarla ilişkili olan kötü kolesterolü arttırıyor” yazıyor.

Raporda ismi geçen Frank Sacks, hindistancevizi yağını yararlı diğerlerini zararlı gören insanları anlayamadığını söylüyor.

Sacks, daha önce hindistancevizinin zayıflamaya yardım ettiğine dair olumlu görüşler aktaran bir araştırmanın insanları yanılttığını söylüyor.

Britanyalı araştırmacı Marie-Pierre St-Onge, hindistancevizi yağını insanların kullanmaya başlamasında kendisinin katkısının olduğunu ifade ediyor.

Time’a konuşan Marie-Pierre, “Sanırım hindistancevizi yağının kilo vermek amacıyla kullanılmasında orta zincir trigliseritler üzerine yaptığım araştırma büyük rol oynuyor” dedi.

 

Marie-Pierre sözlerine, “Hindistancevizi yağında diğer yağlara oranla daha yüksek oranda orta zincir trigliserit var. Araştırmamda orta zincir trigliseritlerin metabolizma hızını arttırdığını açıkça belirttim” şeklinde devam etti.

Hindistancevizi yağının zararlı mı yoksa yararlı mı olduğuna dair birçok araştırma var. Araştırmalara tarafsız bir gözle bakılması gerekiyor.

Hindistancevizi yağı kullanmaya devam edebilirsiniz ancak bunu kontrollü bir şekilde yapmalısınız.

Öte yandan hindistancevizi yağını tüketmek yerine nemlendirici olarak kullanabilirsiniz.

 

Hindistancevizi yağına dair bilgiler aktardığımız yazıyı paylaşmayı ihmal etmeyin.

 

NEWSNER

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tatlının Üzerine Mutlaka Bir Parça Peynir Tüketin!
Tatlının Üzerine Mutlaka Bir Parça Peynir Tüketin!
Karpuzun 8 Önemli Faydası!
Karpuzun 8 Önemli Faydası!