Samsun’da Bulunan Hazineler Kayıp

Samsun’da inşaat ve yol çalışmaları kapsamında ortaya çıkan tarihi hazinelerin başına ne geldi?

Samsun’da Bulunan Hazineler Kayıp
Samsun’da Bulunan Hazineler Kayıp Gerçek Taraf

 

Tarihi çok eskilere dayanan ve bir çok krallığa ev sahipliği yapan Samsun’da kazılar sonrası ortaya çıkan bazı hazinelerin nerede ve kimler tarafından himaye altına alındığı belli değil.  Kültür ve Turizm Bakanlığı Samsun Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge kurulu kararı ile Kalkancı, Karasamsun ve Baruthane Mahallelerini kapsayan 3'ncü derece sit alanının sit alanı olmaktan çıkartılarak yapılaşmaya açılmasının ardından bu bölgelerde bulunan tarihi mezar odalarında bulunan hazinelerin bazı isimler tarafından ele geçirildiği halk arasında konuşuluyor.

 

SAMSUN’UN ESKİ MAHALLERİNDE Kİ HAZİNE

Samsun’un ilkadım ilçesine bağlı 3 mahalleden çıkan hazineler kayıp. Kalkancı, Karasamsun ve Baruthane Mahallelerinde inşaat ve yol çalışmaları sırasında yapılan kazılarda bir sürü hazineye rastlandığını, kazılardan çıkan tarihi eser niteliğinde ki altınların, kişi veya kişiler çalındığı öne sürülüyor.

 

TARİHİ ÇEŞMENiN ALTINDA Kİ HAZİNE

Samsun’un İlkadım ilçesine bağlı Kalkancı mahallesinde bulunan tarihi bir çeşmenin altında hazineler olduğu iddia edilmişti. Bu iddialar üzerine yaklaşık 10 yıl önce tarihi çeşme etrafında kazı çalışmaları yapıldı. Fakat her hangi bir hazineye rastlanmadı. Altınları bulmak için gözü dönen kişilerin tarihi çeşmeyi yıkma kararı aldı. Yıkılan tarihi çeşmenin altında denildiği gibi hazine bulundu. Buradan çıkarılan altınlarında kim tarafından alındığı halen bilinmemekte.

Kaynak: Gerçek Taraf
 

samsun hazine define altınlar gömü tarihi eser
Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aracınızın Yanmamasını İstiyorsanız Buna Çok Dikkat Edin
Aracınızın Yanmamasını İstiyorsanız Buna Çok Dikkat Edin
Redbull Kanatlandırmıyor Davası
Redbull Kanatlandırmıyor Davası