Advert

İleri Yaş Kanser Ameliyatı Olmaya Engel Değil

VM Medicalpark Samsun Hastanesi Genel Cerrahi ve Karaciğer-Pankreas-Safra yolları Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. İlhan Karabıçak '' Ülkemizde ortalama yaşam süresi uzamıştır. Dolayısıyla bizimde başta pankreas ve karaciğer kanserleri olmak üzere kanser ameliyatı yaptığımız hastaların çoğu 80 yaşından daha yaşlı kişilerdir.

İleri Yaş Kanser Ameliyatı Olmaya Engel Değil
İleri Yaş Kanser Ameliyatı Olmaya Engel Değil Editör

 

İleri yaş kanser ameliyatı gibi ciddi ameliyatı olmaya bir engel değildir. Yaşlı hastaların ameliyatları genç hastalara göre daha fazla özen ve tecrübe gerektirmektedir. Hastalar ameliyat öncesi çok titiz bir şekilde incelenmeli ve ameliyat sonrası gelişebilecek olası sorunların önüne geçilmelidir. Yaşlı hastaların kanser ameliyatı olduğu hastanenin hem doktor ekibinin hem de destek hizmetlerinin ''yaşlı hastalara sağlık hizmeti verme'' konusunda tecrübeli ve bilgili olmaları gerekir.” dedi.

YAŞLANMAYLA BİRLİKTE BAZI KANSERLERİN GÖRÜLME SIKLIĞI ARTIYOR

Doç.Dr.Karabıçak,”Yaşlanma ile birlikte pankreas, karaciğer, meme, mide ve kalın barsak kanseri başta olmak üzere bazı kanserlerin görülme sıklığı artmaktadır. Önümüzdeki yıllarda daha fazla yaşlı kişilerin bu kanserler nedeniyle ameliyat olmaları gerekecektir. Geriatrik Cerrahi (yaşlılarda cerrahi) Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere bazı gelişmiş ülkelerde ayrı bir ilgi konusu olmuştur. Sadece yaşlı hastaların ameliyatına odaklanmış uzmanlar vardır. Benim şahsi tecrübem, ameliyat öncesi hazırlığı iyi yapılmış yaşlı hastaların uzun dönem kanser sonuçlarının genç hastalardan çok farklı olmadığı şeklindedir.” şeklinde açıklamasını sonlandırdı.

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kocakarı Yöntemi’ Diye Tabir Edilen Ve Dişlerdeki Plakları Yok Eden Yöntem Bilimsel Olarak Kanıtlandı
Kocakarı Yöntemi’ Diye Tabir Edilen Ve Dişlerdeki Plakları Yok Eden Yöntem Bilimsel Olarak Kanıtlandı
Tatlının Üzerine Mutlaka Bir Parça Peynir Tüketin!
Tatlının Üzerine Mutlaka Bir Parça Peynir Tüketin!