Advert

Samsun Haber: Dikkat Çevre Dedektiflerine Yakalanmayın

Çevrenin çocuklara emanet edilmesi gerektiğini düşünen Samsun Avdan, Çevre Dedektifi projesine Dünya Çevre Günü’nde başladı. Proje kapsamında ilk yılda 5 bin Çevre Dedektifi yetiştirilecek

Samsun Haber: Dikkat Çevre Dedektiflerine Yakalanmayın
Samsun Haber: Dikkat Çevre Dedektiflerine Yakalanmayın Editör

 

Atıklardan enerji üreterek çevreye ve ekonomiye katma değer sağlayan Samsun Avdan Enerji, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde, öğrencilerin çevre bilinci kazanması amacıyla “Çevre Dedektifi” projesini başlattı. Öğrencilerin çevreye karşı duyarlılıklarını artırmak amacıyla onlara görevler veren proje kapsamında, bir yılda 5 bin öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.

 

Pilot çalışma başladı

Sürdürülebilir çevre bilinci felsefesiyle, Türkiye’nin ilk Dönüşüm Müzesi’ni kuran Samsun Avdan Enerji, Dünya Çevre Günü’nde öğrencilere ulaşmak için yeni bir sosyal sorumluluk projesine daha imza attı. Samsun Yunus Emre İlköğretim Okulu’nda 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde pilot çalışmanın başlatıldığı proje ile ilk günde yaklaşık 300 öğrenci nasıl Çevre Dedektifi olabileceği hakkında bilgi aldı.

 

 

Çevremizi çocuklar koruyacak

Çevre sorunlarının oluşmasında insan faktörünün etkili olduğuna dikkat çeken Samsun Avdan Enerji Yönetici Ortağı Erol İren, küçük yaşta kazanılan çevre bilincinin gelecek yıllarda çevre sorunlarının önlenmesi için en önemli alışkanlık olduğunu söyledi. Sürdürülebilir çevre bilinciyle başlattıkları Çevre Dedektifi projesi kapsamında öğrencilere yapabilecekleri 15 görev verdiklerini belirten Erol İren, öğrencilerin daha bu yaşta bile çevre için yapabilecekleri birçok şey olduğunu farkına varmalarını istediklerini açıkladı. İlk yıl 5 bin öğrenciye çevre bilinci kazandırmayı amaçladıklarını vurgulayan Erol İren, projeye her yıl öğrencilere ulaşabilecekleri yeni araçlar da ekleyerek devam edeceklerini ifade etti.

 

Çevre Dedektifleri çevreyi korudukça puan topluyor

Proje kapsamında; öğrencilere odadan en son çıktıklarında ışıkları kapatmaktan, yerde buldukları pet şişeleri dönüşüm kutusuna atmaya, ailecek yakın mesafedeki yerlere yürüyerek gitmekten, evdeki plastik, cam ve kağıt atıkların ayrıştırmasında ailelerine yardımcı olmaya kadar 15 görev veriliyor. Öğrencilerin kolayca hayatlarının bir parçası haline getirebilecekleri bu görevlerin yazılı olduğu kartlar öğrencilere dağıtılıyor ve her gün yaptıkları bu görevleri işaretledikçe öğrenciler puan topluyor ve Çevre Dedektifi olmaya bir adım daha yaklaşıyorlar.

 

Samsun Avdan Hakkında

Samsun Avdan Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş. Samsun Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Depolama Sahasında depolanan atıklardan enerji edilmesi amacıyla 2010 yılında kuruldu. Samsun Avdan Enerji 2012 yılında, katı atık sahasında oluşan çöp gazını toplayarak elektrik enerjisine çeviren elektrik üretim santralini devreye aldı. Samsun Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı ile çöp sızıntı suyu kontrolü ve bertarafı, atık karakterizasyonu, Samsun İli Atık Yönetim Planı ve Çevre Bakanlığı’nın Atıkların Düzenli Depolanmasına dair yönetmeliğinin gereği olarak düzenli depolama tesislerinde bertaraf edilecek biyobozunur atıkların azaltılması konularında çalışmalarına devam ediyor. Bu çalışmalar çerçevesinde 2013 yılı içerisinde ön ayrıştırma tesisi ve çöp sızıntı sularının organik atıklar ile karıştırılarak fermente edildiği biyogaz tesisi de devreye alındı. Samsun Avdan Enerji Türkiye’nin ilk Dönüşüm Müzesi’ni de Samsun’da kurarak çocukların enerjinin nasıl yenilenebildiği konusunda bilinçlenmelerini hedefliyor.
 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
6 Yılda Türkiye'de 276 Bin 158 Suriyeli Bebek Doğdu
6 Yılda Türkiye'de 276 Bin 158 Suriyeli Bebek Doğdu
Samsun Gençlik Festivali   20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek
Samsun Gençlik Festivali 20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek