Advert

Karaaslan 5 Haziran Dünya Çevre Gününü Kutladı

AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, '5 Haziran Dünya Çevre Günü' dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Karaaslan 5 Haziran Dünya Çevre Gününü Kutladı
Karaaslan 5 Haziran Dünya Çevre Gününü Kutladı Editör

 

Karaaslan mesajında şu ifadelere yer verdi,

 

''Bilindiği üzere 1972 yılında İsveç’in Stokholm kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı'nda alınan bir kararla, 5 Haziran günü 'Dünya Çevre Günü' olarak kabul edilmiştir.

 

AK Parti iktidarları olarak çevre konusunda 15 yılda çok önemli adımlar attık. Bugün elde ettiğimiz başarıların altında tabii ki milletimizin değerleriyle örtüşen siyaset anlayışımızın çok büyük bir etkisi vardır. Bu kapsamda kadim kültürümüzden aldığımız feyzle çevre, şehir ve kültür anlayışımızı geliştirecek ve ülkemize 2023 hedeflerine ulaşmak yolunda yeni politikalar üretecek, AK Parti Çevre, Şehir ve Kültür Başkanlığı kurulmuştur. 12 Eylül 2015 yılında kurulan Başkanlığımız başka hiçbir partide bulunmamasından dolayı da ayrı bir önem taşımaktadır. Başkanlığımız olarak, kurulduğumuz ilk günden itibaren “Tüm canlı varlıkları önceleyen, ekosistemi bütüncül bir bakış açısı ile değerlendiren, gelecek nesilleri gözeten, sürdürülebilir yaşam stratejileri” oluşturmak hedefiyle farklı yönleriyle ‘çevre’ konusunu merkeze alan çalıştaylar ve etkinlikler hayata geçirdik. Bu kapsamda gerçekleştirilen çevre odaklı proje ve toplantılarda konunun uzmanları ile bir araya gelerek çevresel duyarlılığı ve bilinci oluşturmaya yönelik çalışmalar yapılmasından, ‘Çevre Dostu Şehirler’ uygulamalarına, enerji verimliliğinden modern alt ve üst yapı kullanımlarına kadar geniş bir yelpazede konuyu ele aldık.

 

Yapılan bu çalışmaların tek amacı bizden sonraki nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmaktır. Biz, AK Parti hükümeti olarak, 15 yılda gerçekleştirdiğimiz tüm kalkınma hamlelerini çevrenin korunması esasını gözeterek gerçekleştirdik ve 'Önce insan, önce hayat' dedik. Bu doğrultuda 81 il genelinde teşkilatlarımız ve halkımız ile her sene gerçekleştirdiğimiz '5 Haziran Dünya Çevre Günü' etkinlikleri bu yıl 'KorumAK ve YaşatmAK için' sloganı ile çevre bilincini geliştirmek ve çevre sorunlarıyla mücadele konusundaki hassasiyet ve farkındalığı arttırmak hedefiyle hayat bulacaktır.

 

Kadim kültürümüzden aldığımız feyzle ‘Çevreyi KorumAK ve YaşatmAK’ bizlerin emanet şuurunun temel taşlarındandır. Bu doğrultuda; gelecek nesillere iyi bir çevre bırakmak için, küresel boyutta yaşanan çevre sorunlarının çözümüne katkıda bulunularak kirlenmenin önlenmesi, tabiatın korunarak tahribatın engellenmesi, yeşil alanların korunması ve arttırılması ile kamuoyunun bilinçlendirilmesi önem arz etmektedir. Doğal kaynakların ekolojik dengeye zarar vermeyecek şekilde işletildiği, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının arttığı, daha yaşanabilir bir çevre için gerek kurumlar, gerekse şahıslar üzerine düşen sorumluluğu hissetmeli ve gereken özeni göstermelidir. Bu anlamda geliştirilecek politikalar ve uygulamalar hepimizin geleceği için yapacağımız en önemli yatırım olacaktır.

 

Bu duygu ve düşüncelerle “5 Haziran Dünya Çevre Günü”nü kutluyorum''

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
6 Yılda Türkiye'de 276 Bin 158 Suriyeli Bebek Doğdu
6 Yılda Türkiye'de 276 Bin 158 Suriyeli Bebek Doğdu
Samsun Gençlik Festivali   20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek
Samsun Gençlik Festivali 20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek