Advert

Samsun Haber: Ucuz Boyalar İle Saç Boyayan Kuaförlere Ceza

Samsun Umumi Bayan Kuaförleri Odası Başkanı Savaş Kiraz, Samsun’da ucuz ve kalitesiz saç boyaları ile düşük fiyatlara saç boyayan kuaförlere ceza kesileceğini açıkladı.

Samsun Haber: Ucuz Boyalar İle Saç Boyayan Kuaförlere Ceza
Samsun Haber: Ucuz Boyalar İle Saç Boyayan Kuaförlere Ceza Gerçek Taraf

 

Samsun’da bazı kadın kuaförlerinin ucuza boya ve röfle yaptırdığını belirten ilanları dükkanlarının camına astığını söyleyen Başkan Kiraz, “Maalesef son zamanlarda odamıza gelen şikayet sayısında artış yaşanmaktadır. Havaların ısınmasıyla birlikte daha çok müşteri çekmek isteyen bazı uyanıklar, haksız rekabeti de çiğneyerek kadınların adeta sağlıklarıyla oynuyorlar. Ucuz boya demek saçın yanması, kopması ve hatta cilde zarar vererek büyük sorunlara sebep olması demektir. Kadınlarımızın bu konuda daha hassas olmalarını istiyoruz” dedi.

 

HAKSIZ REKABET

Samsun'da belirlenen tarifenin altında hizmet veren kuaförlerle mücadele ettiklerini belirten Kiraz, "Bu konu hakkında Yargıtay kararı var. Odamız vasıtasıyla açılan bir dava sonucunda odamızın verdiği fiyat tarifesinin altına camlarına, broşürlerine fiyat yazan berber ve kuaförler bu davayı kaybettiler. Yerel mahkeme odayı haklı buldu. Karşı taraflar konuyu Yargıtay'a taşıdı. Yargıtay da yerel mahkeme kararını onaylayarak davayı geri gönderdi. Dolayısıyla camlara ve broşürlere odanın belirlediği fiyatların altında ücret yazarsanız, bu haksız rekabete girer” diye belirtti.

 

 

CEZA GELİYOR

Başkan Kiraz, “Bazı kuaför arkadaşlar maalesef merdiven altı diye tabir ettiğimiz (kaçak veya Uzak Doğu'dan gelen) boyaları kullanarak bizim verdiğimiz fiyatın çok daha altında fiyat uygulaması yapıyorlar. Evde saç boyamak ile odanın belirlediği tarifenin altında saç boyayan kuaförlerde saç boyatmak arasında bir fark yok. Çünkü bu işin bir maliyeti var. 10 liraya mal ettiğiniz bir ürünü, 8 liraya pazarlayamazsınız. Bu konuda oda olarak elimizden geleni yapıyoruz. Belirlenen fiyatlar altında tarife yapan dükkanlara ilk önce uyarılarda bulunuyoruz. Uyarıları dikkate alıp camlarındaki tarifeleri kaldırıp, broşürlerini toplarlarsa sıkıntı yok. Toplamazlarsa cezai işlem uygulanmasını sağlıyoruz” diye kaydetti.6 KUAFÖRE DİKKAT!

Samsun’da 6 civarında bayan kuaförünün haksız rekabete girerek ucuz boyalarla iş yaptığı yönünde ihbar aldıklarını belirten Başkan Kiraz, “Odamıza gelen şikayet sayısı son günlerde maalesef arttı. Kış ayında çok az sayıda şikayet gelirken havaların ısınması ile birlikte şikayet sayısı da arttı. Bazı uyanıklar havaların ısınması ile birlikte daha çok iş yapmak için kalitesiz ve ucuz boyaları kullanarak bayanların saçlarını adeta yok ediyorlar. Samsun’da 6 civarında kalitesiz boya kullanan kuaförlerin olduğu tespit edildi. Camına ucuz boya ve röfle ilanı asanları tespit ettik. Bunlarla ilgili yasal işlemlere başlıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Gazete Gerçek/ Sezer Sezer

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tatlının Üzerine Mutlaka Bir Parça Peynir Tüketin!
Tatlının Üzerine Mutlaka Bir Parça Peynir Tüketin!
Karpuzun 8 Önemli Faydası!
Karpuzun 8 Önemli Faydası!