Advert

Tutuklulara Ceza İndirimi Af Çıkacak Mı? Cezaevi Af Haberleri Son Dakika Açıklaması 5 Yıllık Ceza indiriminde Son Durum

Cezaevi tutuklular için af indirimi var mı? Son dakika af haberi yayınlandı mı? Bakanlık son dakika açıklaması. Ceza af indirimi ne zaman uygulanacak? Adalet Bakanlığından tutukluları ilgilendiren bir haber var. Tutuklulara ceza indirimi çıkacak mı? Bu sorular için detaylar haberimizde.

Tutuklulara Ceza İndirimi Af Çıkacak Mı? Cezaevi Af Haberleri Son Dakika Açıklaması 5 Yıllık Ceza indiriminde Son Durum
Tutuklulara Ceza İndirimi Af Çıkacak Mı? Cezaevi Af Haberleri Son Dakika Açıklaması 5 Yıllık Ceza indiriminde Son Durum Gerçek Taraf

 

Ceza evlerinde tutuklu olan mahkumların uzun süredir beklediği af yasası çıkacağı günü bekliyor. Adalet Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkında Kanun’nun 14’ncü maddesinde tanımlanan durumuyla hükümlülerin toluma yeniden kazndırmaları ve meslek edindirmeleri için gerekli kurumlar olduğu belirtildi.

Yapılan açıklamaya göre terör, çıkar amaçlı suç örgütü, cinsel dokunuşmazlığa karşı işlenen suçalr, eşe karşı işlenen suçlar, hırsızlık, yağma ve uyuşturucu madde ticareti gibi suçlardan ceza alanların kapalı infaz kurumlarında geçirecekleri süreden bir indirim yapılmayacağı açıkça söylendi. 5 Yıllık ceza indirimi belirtilen bu suçlardan diğerlerini kapsamaktadır. 

 

BAKANLIKTAN AF HABERLERİNE AÇIKLAMA

Ancak yapılan bazı asılsız haberlere karşı bakanlık bir açıklamada bulundu. “Kapalı cezaevinden açık cezaevine ayrılma hükümlerinde yapılan bu değişiklikler bazı basın yayın organalrında yer aldığı gibi kesinlikle bir örtülü af veya ceza indirimi değildir. Bunun dışındaki haberler gerçekleri çarpıtmaya yönelik asılsız haberlerdir” denildi.

 

RAMAZAN BAYRAMINDA AF UMUDU

Ramazan ayında cezaevlerinde oruç tutan mahkumlar oldukça fazla. Cezaevlerinde oruç tutanların en büyük özlemi sevdikleriyle birlikte aynı masada oruçlarını açmaktır.

Ramazan ayında oruç tutan mahkûmlar her istediğini alıp yeme hürriyetine sahip olamıyor maalesef.

Mahkûmlar, Cezaevi idaresinin verdiği yiyecekler dışında, ancak parası olanların cezaevi kantininden müsaade edilen gıdaları alma imkanına sahiptirler.


Oruç tutan veya tutmayan mahkûmlar Ramazan ayının gelmesine çok sevinirler. Ramazan ayının mahkûmlar nezdinde önemi büyüktür. Ramazan ayının hemen ardından gelen bayram, bütün mahkûmları heyecanlandırır.

Cezaevlerinde açık görüş günü, tutuklu ve hükümlülerin özlemle beklediği günlerdir.

Sevdiklerine dokunabilmek, sarılabilmek, çocuklarını öpüp koklayabilmek, anne ve babalarının ellerini öpebilmek, yan yana birkaç lokma yiyebilmek ve hasret giderebilmek cezaevlerinde en çok beklenen günler demektir.

Cezaevlerinde Bayram sadece açık ziyaretlerden dolayı mutlu etmiyor mahkûmları. Bayramlarda af ümidi hep yüksek olmuştur mahkûmlar için. Affın imkansız gibi görüldüğü zamanlarda bile her mahkumun şuuraltına yerleşen bir af umudu vardır bayramlarda. Af var mı? veya bu bayram af olacak mı? Sorularına cevap ararlar, gazete köşelerinde, televizyonda spikerin ağzından dökülen kelimeler arasından…

Hep önemli günlere getirirler af zamanlarını…

Mahkûmları güzel günlerde sevdiklerine kavuştururlar.

Her ne kadar  bu bayram bir af gözükmese de mahkûmun ve mahkûm yakınlarının yüreğindeki ümidi yok sayamazsınız.

Barış ve huzur için, birlik ve beraberlik için “ben pişmanım” diyen kader mahkumları af bekliyor.

 

Kaynaklar: Plushaber, Kapsamhaber

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kocakarı Yöntemi’ Diye Tabir Edilen Ve Dişlerdeki Plakları Yok Eden Yöntem Bilimsel Olarak Kanıtlandı
Kocakarı Yöntemi’ Diye Tabir Edilen Ve Dişlerdeki Plakları Yok Eden Yöntem Bilimsel Olarak Kanıtlandı
Tatlının Üzerine Mutlaka Bir Parça Peynir Tüketin!
Tatlının Üzerine Mutlaka Bir Parça Peynir Tüketin!