Advert

Usta, Samsun İlk Adımsa İlk Kıvılcımda Havzadır

MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, Mustafa Kemal Atatürk’ün Havza’ya gelişinin 98. Yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Usta, Samsun İlk Adımsa İlk Kıvılcımda Havzadır
Usta, Samsun İlk Adımsa İlk Kıvılcımda Havzadır Editör

 

Milletvekili Usta, “Samsun'dan yola çıkan millî mücadele kararlılığının, Havza'da ilk cüreti, ilk cesareti, ilk teşkilatlanmayı göstererek Amasya'da milletin azim ve kararını ilan etmiş, Erzurum'da vatanın bir bütün olduğunu ve parçalanamayacağını duyurmuş, Sivas'ta manda ve himayeyi reddederek Ankara'da Büyük Millet Meclisini kurduğunu belirterek,

Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşının tohumlarını attığı, Samsun’dan başlayıp, 25 Mayıs 1919’da Havza’ya geldiği gündür” dedi.

Mustafa Kemal’in yayınlamış olduğu Havza genelgesiyle, İzmir ve Ege’deki Yunan işgalinin uyandırdığı tehlikeye dikkatler çekilmiş, Türk ulusunu Milli mücadele düşüncesi etrafında birleştirmeye çağırarak, işgallere karşı millî protesto hareketlerinin ve mitinglerin başlaması istenmiş, İtilaf Devletleri ve İstanbul Hükümetine işgalleri kınayan telgraflar çekilmiş, Milli cemiyetlerin etkinliği sağlanmıştır.

Bu nedenle; Havza’nın ulusal kurtuluş savaşımızda nirengi noktalarından biri olduğunu ifade eden Usta, “Cumhuriyete uzanan kurtuluş savaşımızda; Samsun ilk adımsa, İlk kıvılcımda Havza’dır. Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin “Önsöz”ünü Çanakkale’de, “İlk söz”ünü Samsun Havza’da, “Özsöz”ünü Afyon’da ve “Sonsöz”ünü Ankara’da söylemiştir” dedi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün rahatsız olarak geldiği Havza’da hem Milli Mücadele’nin temellerini attığını hem de şifalı kaplıcalarında “Havza kaplıcalarında şifayap oldum” diyecek kadar sağlığına kavuşarak ayrıldığını dile getiren Erhan Usta, Mustafa Kemal’in gönlünde Havza ve Havzalıların ayrı bir yeri olduğuna da dikkat çekerek, 24 Eylül 1924 tarihinde Mustafa Kemal’in “Muhterem Havzalılar! İlk cüreti, ilk cesareti gösteren, ilk teşkilatı yapan sizlersiniz. İnkılap ve Cumhuriyet tarihinde kahraman Havza'nın ve Havzalıların büyük bir yeri vardır” sözünü hatırlattı.

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doğu Guta Halkına Acil Yardım!
Doğu Guta Halkına Acil Yardım!
Kronik Yorgunluğa Ve İyileşmeyen Yaralara Çözüm!
Kronik Yorgunluğa Ve İyileşmeyen Yaralara Çözüm!