Advert

Her Kansızlık Demir Eksikliği Değildir

VM Medical Park Samsun Hastanesi Erişkin Hematoloji Kliniği’nden Doç.Dr.Özlem Şahin Balçık demir eksikliği ile ilgili,”Demir eksikliği dünyada, tüm yaş gruplarında ve her cinsiyette kansızlığın (Anemi) en önemli nedenidir.

Her Kansızlık Demir Eksikliği Değildir
Her Kansızlık Demir Eksikliği Değildir Editör

 

Bu nedenle anemi ile başvuran her hastada ilk olarak akla demir eksikliği gelmektedir. Ancak demir eksikliği dışında farklı anemi türleri de bulunmakta ve demir tedavisi bu hastalara fayda yerine zarar verebilmektedir. Bu nedenle anemi ile başvuran her hastada tanının demir eksikliği olduğu kesinleştirilmelidir. Aksi halde gereksiz tanısal işlemler (Üst Gastrointestinal Endoskopi ve Kolonoskopi gibi) ve gereksiz tedaviler gündeme gelebilir. “  dedi.

 

Doç.Dr.Balçık,”Ülkemiz Akdeniz kuşağında olduğundan ailevi Akdeniz Anemisi (Talasemi) taşıyıcılığı sıktır ve demir eksikliği anemisi ile sıkça karışabilir. Demir tedavisinden yarar görmeyen özellikle genç hastalarda Talasemi taşıyıcılığı açısından değerlendirme gerekebilir. İleri yaşta hastalarda ise aneminin; başta kemik iliği kanseri dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerinin bir belirtisi olabileceği akıldan çıkarılmamalıdır. Özellikle demir tedavisi almasına rağmen düzelmeyen anemisi olan hastaların Hematoloji Uzmanı’na başvurması gereklidir.” şeklinde bilgilendirdi.

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tatlının Üzerine Mutlaka Bir Parça Peynir Tüketin!
Tatlının Üzerine Mutlaka Bir Parça Peynir Tüketin!
Karpuzun 8 Önemli Faydası!
Karpuzun 8 Önemli Faydası!