Erhan Usta, 500 Bin Çerkes Hayatını Kaybetti

MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta bu gün yaptığı meclis konuşmasında gündeme dair açıklamalarda bulundu. 1864 Olayları hakkında konuşa Usta, Trabzon ve Şemdinli'de şehit olan askerlerimiz ile Sakarya'da Atatürk anıtına yapılan saldırıları gündeme taşıdı.

Erhan Usta, 500 Bin Çerkes Hayatını Kaybetti
Erhan Usta, 500 Bin Çerkes Hayatını Kaybetti Editör

 

MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta'nın Meclis Konuşması;

21 Mayıs 1864’te gerçekleşen ve 1,5 milyona yakın Çerkesin, Çarlık Rusya’sının nüfus politikası kapsamında sürgüne tabi tutulmasının üzerinden 153 yıl geçti.

Rusya'nın çıkarları için hareket eden Çarlık Rusya’sı, Karadeniz sahiline inme emelinin bir sonucu olarak köklü tarihiyle cesur ve onurlu bir halka ev sahipliği yapan Kafkasya'da üç yüz yılı aşkın süren acımasız bir savaş yürüttü.

Rus İmparatorluğu'nun Kafkasları istilası ve işgali sırasında meydana gelen çarpışmalarda ve 21 Mayıs 1864’teki nihai ateşkesten sonra, Çarlık Rusya’sı Çerkes nüfusu bir an önce Rusya sınırları dışına göndermek ve onlardan ebedi olarak kurtulmak istedi.

Bu amaçla yürütülen sistematik baskı ve katliamlar neticesinde 1,5 milyon Çerkes, Tuapse, Soçi ve Sohum gibi liman kentlerine toplandı.

Rus askerlerinin süngü ve dipçik darbeleriyle de zorlanarak, bazı durumlarda oturmaya bile yer kalmayacak biçimde ve yığınlar halinde gemilere doldurularak, başta Varna, Kefken, Samsun, Sinop ve Trabzon olmak üzere Osmanlı topraklarına sürüldü.

Ancak sürgün sırasındaki yol şartları, salgın hastalıklar, açlık gibi nedenlerden dolayı resmî olmayan rakamlara göre 400 bin ila 500 bin arasında Çerkez hayatını kaybetti. Günümüzde dünyada yaşayan Çerkezlerin yaklaşık yüzde 80'i Türkiye’de bulunmaktadır.

Bu vesileyle sürgün esnasında hayatını kaybeden Çerkeslere Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum.

Üzerinde yaşadığımız toprakları vatan bilip, Çanakkale’de, Kurtuluş savaşında, vatanımızın selameti için her yerde, omuz omuza birlikte savaştığımız ve milletimizin şerefli bir üyesi olan tüm Çerkes kardeşlerimize selam olsun.

Geçen hafta Trabzon Maçka’da şehit olan uzman onbaşı Osman Gazi Çetingöz’den sonra, 2 şehidimiz daha var.

21 Mayısta Elazığ nüfusuna kayıtlı uzman erbaş Enes Sakınç Şemdinli’de şehit olmuştur.

Adıyaman nüfusuna kayıtlı Jandarma Uzman Çavuş Hasan Sevinç de 21 Mayısta Amanos Dağlarında teröristlere karşı yapılan operasyonlarda yaralanarak dün şehit olmuştur.

Bütün şehitlerimize Cenab-ı Allah'tan rahmet, kederli ailelerine ve milletimize başsağlığı dilerim.

Dün İngiltere’nin Manchester kentinde meydana gelen patlamada çoğunluğu 13-18 yaş grubunda olan 22 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda yaralı var. İngiliz halkına başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Terörün yaşattığı acıları en iyi bilen bir ülkenin mensubu olarak her türlü terörü şiddetle kınıyorum.

Ayrıca Pazar günü 2016-2017 sezonu Türk Hava Yolları Euroleague Avrupa Şampiyonu olarak göğsümüzü kabartan Fenerbahçe'yi gönülden tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

Sakarya'da Atatürk Heykeline yapılan baltalı saldırıyı nefretle kınıyorum. Son zamanlarda Cumhuriyetimizin değerlerine yapılan sistematik saldırıların nedenleri araştırılmalı, bu tür saldırılara fırsat veren, göz yuman ya da azmettirenler derhal cezalandırılmalıdır.

Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e yapılan bu saldırıya göstermiş olduğu tepki nedeniyle de Sakarya halkına teşekkür ediyorum.

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsun Gençlik Festivali   20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek
Samsun Gençlik Festivali 20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek
Ramazan’da Tüketilebilecek 5 Mucize Besin
Ramazan’da Tüketilebilecek 5 Mucize Besin