Advert

Türkiye’den Almanya’ya Osmanlı Tokatı

Türk Hükümeti, Almanya Milletvekillerinin İncirlik Üssü’ne girmesine izin vermedi. Almanya Şansölyesi Merkel, ‘Türk yetkilileri görüşmelerimiz sürecek, İncirlik Üssü olmazsa bir alternatif bulmalıyız’ dedi.

Türkiye’den Almanya’ya Osmanlı Tokatı
Türkiye’den Almanya’ya Osmanlı Tokatı Gerçek Taraf

 

Alman haber ajansı DPA, Almanya Dışişleri Bakanlığı'nın Savunma Komisyonu Başkanı Wolfgang Hellmich'i konuya ilişkin bilgilendirildiğini duyurdu.

 

ALMANLARA TEBLİĞ EDİLDİ

Komisyon Başkanı Hellmich tarafından yapılan açıklamada, Türk hükümetinin bu kararı çarşamba günü Alman mercilere tebliğ ettiği bildirildi. Bu kararda Almanya'nın diplomatik pasaportlu bazı Türk askerlerinin iltica talebine olumlu yanıt vermesinin etkili olduğu belirtildi.

Hellmich bu kararın ardından Alman askerlerinin İncirlik Üssü'nden çekilmesi gerektiğini söyledi.

MERKEL: "ÜRDÜN BİR OLASILIK"

Almanya Şansölyesi Merkel, İncirlik'ten ayrılmayı düşündüklerini açıkladı, "alternatifleri değerlendiriyoruz. Ürdün bir olasılık"dedi.

Almanya Başbakanlık Sözcüsü Steffen Seibert de Alman milletvekillerinin İncirlik Üssü'ne girişine izin verilmemesini 'kabul edilemez' olarak niteledi. Seibert, ayrıca Almanya'nın IŞİD karşıtı uluslararası koalisyon kapsamındaki askeri personelini konuşlandırmak için 'alternatif lokasyon' arayışına gireceğini, en iyi teklifi de Ürdün'ün yaptığını söyledi.

 

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülke olarak İncirlik Üssü'ne alternatif araştırmak zorunda olduklarını ve Ürdün'ün ihtimallerden biri olabileceğini söyledi.

 

Berlin'de düzenlediği bir basın toplantısında konuşan Merkel, milletvekillerinin İncirlik Üssü'nde NATO bünyesinde görev alan 250'den fazla Alman askerini ziyaret edebilmelerinin esas olduğunu vurguladı. Ankara'nın ret kararının 'hoş olmayan bir karar' olduğunu belirten Merkel, bunun Türkiye'ye çeşitli kanallar aracılığıyla iletildiğini de belirtti.

 

 

'TÜRKİYE İLE İLETİŞİMİ SÜRDÜRECEĞİZ'

Merkel, şöyle konuştu: "Alman Ordusu bir parlamento ordusudur. Bu nedenle bizim vekillerimizin askerlerin konuşlandırıldığı yerlere giriş izninin olması kesinlikle gereklidir. Türkiye ile iletişimi sürdüreceğiz. Fakat bunun paralelinde, görevimizi gerçekleştirmek için farklı yollar aramalıyız. Bunun anlamı, İncirlik'e alternatif aramak. Alternatiflerin biri de Ürdün."

 

İNCİRLİK ÜSSÜ'NÜ ZİYARET İZNİNE RET

Açıklama, Türkiye'nin Alman milletvekillerine İncirlik Üssü'nde bulunan Alman askerleri ziyaret etmesine bir kez daha izin vermemesinin ardından geldi. Almanya Federal Meclis Savunma Komsiyonu Başkanı Wolfgang Hellmich, bu kararın ardından Alman askerlerinin İncirlik'ten çekilmesi gerektiğini kaydetmişti.

Almanya Başbakanlık Sözcüsü Steffen Seibert, kararın kabul edilemez olduğunu söylemişti.

Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Martin Schaefer de Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in konuyu yarın Washington'da diğer NATO üyeleriyle görüşeceğini belirtmişti.

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doğu Guta Halkına Acil Yardım!
Doğu Guta Halkına Acil Yardım!
Kronik Yorgunluğa Ve İyileşmeyen Yaralara Çözüm!
Kronik Yorgunluğa Ve İyileşmeyen Yaralara Çözüm!