Ölümünü Fotoğrafladılar

ABD ordusu bu sorunun yanıtını yaklaşık dört yıl sonra verdi. Söz konusu karelerden birini çekerken hayatını kaybeden Hilda Clayton'ın ailesinin de rızası alındı ve bu çarpıcı fotoğraflar ABD ordusunun dergisi Military Review'da yayımlandı.

Ölümünü Fotoğrafladılar
Ölümünü Fotoğrafladılar Gerçek Taraf

 

Ölüme giderken deklanşöre basmışlardı... Tartışma yaratan fotoğraflar, yıllar sonra yayımlandı.

Hilda I. Clayton Fotografin Unfall Afghanistan (Reuters/Spc. Hilda Clayton)

 

Çektikleri iki fotoğraf yıllarca tartışıldı. Beş insanın ölümden önceki son saniyelerinin "ölümsüzleştirildiği" bu kareler yayımlanmalı mı, yoksa gizli mi tutulmalıydı?

ABD ordusu bu sorunun yanıtını yaklaşık dört yıl sonra verdi. Söz konusu karelerden birini çekerken hayatını kaybeden Hilda Clayton'ın ailesinin de rızası alındı ve bu çarpıcı fotoğraflar ABD ordusunun dergisi Military Review'da yayımlandı.

Fotoğraflardan ilkini ABD ordusunda görev yapan savaş fotoğrafçısı Clayton çekmişti. Afganistan'daki tatbikatta bir havan topunun namluya yerleştirildiği sırada patladığı anı fotoğraflayan Clayton, orada hayatını kaybetti. Clayton'ın fotoğraf makinesinin görüldüğü diğer kareyi ise genç kadının eğittiği Afgan asker yakalamıştı.

2 Temmuz 2013'te gerçekleşen olayda söz konusu Afgan asker ve üç silah arkadaşı daha yaşamını yitirdi.

ABD'li savaş fotoğrafçısı Hilda Clayton

Bu korkunç olayın ardından ABD Savunma Bakanlığı, her yıl Clayton'ın anısına bir fotoğraf ödülü vermeye başladı. Adını Clayton ve hayatını kaybettiği sırada çalıştığı Combat Camera şirketinden alan ödül için askeri fotoğrafçılar beş günlük fiziksel ve teknik beceri sınavlarından geçiriliyor.

 

'Zor bir karardı'

ABD ordusunun dergisi Military Review, Clayton ve beraberindeki Afgan askerinin çektiği karelerin yayımlanıp yayımlanmasına ilişkin uzun süren tartışmalar yaşandığını hatırlattı ve bu kararın kendileri için de kolay olmadığının altını çizdi.

Dergideki makalede, "Military Review'in bu sayısı, cinsiyet eşitliğine dair kavramları ön plana çıkarmaya odaklandı. Bu fotoğraflar da ordudaki erkek ve kadınların hem eğitimde hem de savaşta karşılaştığı tehlikeleri resmediyor" denildi.

©Deutsche Welle Türkçe

AP/ Reuters, CÖ/BD

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
6 Yılda Türkiye'de 276 Bin 158 Suriyeli Bebek Doğdu
6 Yılda Türkiye'de 276 Bin 158 Suriyeli Bebek Doğdu
Samsun Gençlik Festivali   20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek
Samsun Gençlik Festivali 20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek