Geçmeyen Cilt Lekelerine Tedavi Yöntemleri

VM Medical Park Samsun Hastanesi Dermatoloji Kliniği'nden Uzm.Dr.Yüksel Oltulu leke tedavisi olan Cosmelan ve Dermamelan ile ilgili,“ Gebelik, yaşlılık, güneş etkisi, lazer ve cilt soyma işlemleri sonrası veya diğer nedenlerle ortaya çıkan lekelerin tedavisinde kullanılan yöntemlerin başında gelmektedir.

Geçmeyen Cilt Lekelerine Tedavi Yöntemleri
Geçmeyen Cilt Lekelerine Tedavi Yöntemleri Editör

 

Bu ürünler deride bulunan melanin (renk maddesi) miktarını azaltarak leke oluşumunu engelleyen bir enzimatik peeling yöntemi olup, etkisini ciltte leke oluşumunu tetikleyen mekanizmayı baskılayarak yaparlar.Cosmelan ve Dermamelan çok hafif soyucu bir madde de içermektedir. Bu ürünlerle yapılan leke tedavisi diğer peeling (soyma) yöntemlerine göre daha az rahatsızlık vermektedir. Her türlü cilt tipine, yaz mevsimi dışında uygulanabilir.Ciltte yara oluşturmaz ancak kızarıklık ve hafif soyulma görülmektedir. Nadir olarak hassas ciltlerde ödem oluşturabilir. Genelde % 50-60 oranında bir yanıt 4 hafta içinde alınmaktadır. Sonuçta parlak, tazelenmiş ve birkaç ay içerisinde de lekelerden büyük oranda arındırılmış bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.Cosmelan ve Dermamelan uygulama alanları;yüz,boyun,dekolte,el üzerlerive sık kullanılan bu alanların dışında kalan vücut bölgelerine de uygulanabilir.Tedavinin önerilmediği durumlar;çok hassas citler,ürünlerin içeriğindeki herhangi bir maddeye karşı alerji,kronik cilt rahatsızlıkları,aktif uçuk olması (sık uçuk çıkma hikayesi olanlara işlemden 2 gün önce ilaç başlanmalı),gebelik ve emzirme,açık yaralar,rozase (gül hastalığı) denen genelde kızarıklık ve kılcal damarlanmayla seyreden rahatsızlık.Cosmelan Leke Tedavisi; ciltte oluşmuş hafif lekelerin tedavisinde kullanılır.Dermamelan Leke Tedavisi;ciltte oluşmuş yoğun lekelerin tedavisinde kullanılır.Leke çok koyu ise uygulama öncesi hafif bir kimyasal soyma işlemi yapılabilir.“ dedi.

Cosmelan ve Dermamelan Nasıl Uygulanır?

Uzm.Dr.Yüksel Oltulu Cosmelan ve Dermamelan'ın nasıl uygulanması konusunda; “ Cilt muayenesi sonrası hangi leke tedavisinin yapılacağına karar verilir. Her kit, tek kişilik uygulama içindir. Kit içinde yer alan arındırıcı solüsyonla cilt derinlemesine temizlendikten sonra krem bazındaki Cosmelan 1 veya Dermamelan maske yüze uygulanır. Kişinin fototipine göre cilt üzerinde 8-12 saat arasında bırakılır. Maske sonrası kit içinden çıkan Cosmelan 2 veya Dermamelan devam kremi ile yoğun nemlendirici ve onarma özelliği gösteren Hydra-Vital Factor K krem uygulama yapılan kişinin kendisine verilir. Kişi 10-15 gün sonra kontrole çağırılır ve ilk uygulamadan ayırdığımız az miktardaki maske, lekeli alanların üzerine tekrar sürülür. Evde Cosmelan 2 veya Dermamelan devam kremiyle birlikte Hydra-Vital Factor K ve güneş koruyucu krem kullanarak uygulamaya 4-6 ay süreyle devam edilir.” diye konuştu.

Tedaviyle ilgili güneşin etkisine vurgu yapan Uzm.Dr.Oltulu, “Tedavinin en önemli basamağını güneşten korunma oluşturmaktadır. Tüm uygulamalar bittikten sonra sürekli olarak gündüzleri güneşe karşı yüksek koruyuculuk faktörü olan bir krem ve özellikle de güneşin etkili olduğu yaz sezonunda akşamları leke açıcı özelliği olan bir kremle birlikte kullanılmalıdır. Leke problemi olan kişiler korunma önlemlerine mutlaka dikkat etmelidirler yoksa lekelerin tekrarlaması kaçınılmaz olacaktır.Cosmelan-Dermamelan'ın avantajları;uygulama ağrısızdır,çok kısa sürede sonuç alınır (leke probleminin yoğunluğu ile orantılı olarak ve ev devam protokolü düzgün uygulandığı taktirde),hassas ciltlerde dahil olmak üzere her türlü cilt tipine uygulanabilir,çok hafif cilt soyucu etken madde içerir dolayısıyla yan etkileri minimal seviyededir,yılın her mevsiminde uygulanabilir,akne izleri ve ciltteki lekeli görünüm üzerinde de etkilidir.“ şeklinde açıklamasını tamamladı.

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kocakarı Yöntemi’ Diye Tabir Edilen Ve Dişlerdeki Plakları Yok Eden Yöntem Bilimsel Olarak Kanıtlandı
Kocakarı Yöntemi’ Diye Tabir Edilen Ve Dişlerdeki Plakları Yok Eden Yöntem Bilimsel Olarak Kanıtlandı
Tatlının Üzerine Mutlaka Bir Parça Peynir Tüketin!
Tatlının Üzerine Mutlaka Bir Parça Peynir Tüketin!