Google Arama Motoru Yeni Güncelleme Yayınladı

Dünya'nın en büyük arama motoru olan Google yeni bir güncelleme yayınladı. Yeni güncellemede haber sitelerinin okuyucuları kandıran ve aldatan haberler yapması ile başı dertte olan Google yeni bir güncelleme yayınladı. Aldatıcı içerik yayınları barındıran haber siteleri için çaydırıcı ciddi cezalar geldi. Ceza alan siteler, Google News, Google İndex ve Google Adsense'den banlanacak.

Google Arama Motoru Yeni Güncelleme Yayınladı
Google Arama Motoru Yeni Güncelleme Yayınladı Gerçek Taraf

 

Arama motoru devi Google’nin kullanıcılarına en iyi deneyimi yaşatmak için çalışmaları devam ediyor. Dönem dönem yeni güncellemelere giden Google, yine bir değişiklik yapıyor. Arama Algoritmasını Güncelleyen Google, artık kullanıcılarının en doğru bilgilere ulaşmasını sağlayacak. Arama motoru devi yaşan haberlerin önüne geçmek için güncellemeye gitti. 

 

GOOGLE YALAN HABERLER NEDENİYLE ELEŞTİRİLDİ
2016 yılını son aylarında yapılan ABD başkanlık seçimleri sırasında Google, sahte haberler nedeniyle eleştiri yağmuruna tutulmuştu. Çünkü arama motoru devi, yalan haberlerin yayılması için art niyetlilerin en büyük fırsatı haline gelmişti. Google yeni bir önlem aldı ve artık Sahte olma olasılığı yüksek olan haberleri arama sonuçlarında çıkartmıyor. Sadece yalan haber değil, Google’nin yeni algoritması ile ırkçı veya toplumsal değerlere hakaretler içeren sonuçlar da filtrelenecek. 

 

GÜVENLİR SİTELER ÜST SIRALARA ÇIKACAK
Yeni güncelleme ile Google, en güvenilir ve doğru haber yapan kaynakları üst sıralara taşıyor. Bu anlamda bir nevi gerçek haber yapan siteler ödüllendiriliyor. Başa bir detay ise haberin gerçekliğini ya da sahteliğini kullanıcıların belirlemesi oluyor. Yani Google üzerine arama yapan kullanıcılara arama sonucunun yanı sıra bir de menü veriliyor ve menüde kullanıcılar arama sonucuyla ilgili yorum yapabiliyor. Kullanıcılar sonuçların altına yorumlarını yapıp, Google’ye anında geri bildirimde bulunabiliyor. Zaman içerisinde bu yeni özelliğin hem haber sitelerine hem de kullanıcılara faydaları daha net olarak görülebilecek. 

 

CEZALAR ARTTI

Google okuyucuları kandıran içeriklere de ciddi yaptırımlar getirdi. Goole arama moturu indekslemesi, Google News ve Google Adsense gibi servislerinden yalan haber yapan haber siteleri banlanacak. Google tarafından indeks almayan siteler bu şekilde popülerliğini de yitirmiş olacak.

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
6 Yılda Türkiye'de 276 Bin 158 Suriyeli Bebek Doğdu
6 Yılda Türkiye'de 276 Bin 158 Suriyeli Bebek Doğdu
Samsun Gençlik Festivali   20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek
Samsun Gençlik Festivali 20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek