Advert

Sezaryen Sonrası Normal Doğum İmkansız Mı?

Günümüzde sezaryen oranlarında belirgin bir artış olması nedeniyle, sonraki doğumlarını normal yoldan yapmak isteyen anne adayları sayesinde VBAC (sezaryen sonrası normal doğum) gündeme gelmiştir.

Sezaryen Sonrası Normal Doğum İmkansız Mı?
Sezaryen Sonrası Normal Doğum İmkansız Mı? Editör

 

VM Medical Park Samsun Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Naziye Gürkan Sabah, sezaryen sonrası normal doğum ile ilgili,”Günümüzde sezaryen oranlarında belirgin bir artış olması nedeniyle, sonraki doğumlarını normal yoldan yapmak isteyen anne adayları sayesinde VBAC (sezaryen sonrası normal doğum) gündeme gelmiştir.2010 yılı ACOG bildirisinde sezaryen sonrası normal doğum, uygun koşullar sağlandığında oldukça güvenilir bulunmuştur.ABD, 2020 yılı için primer sezaryen oranlarını düşürmeyi ve sezaryen sonrası normal doğum oranlarını yükseltmeyi hedeflemektedir.Tabii ki sezaryen sonrası normal doğum için anne adayları bazı koşulları taşımalıdır. The American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) Guideline’na göre ; önceki sezaryende alt yan insizyon olması, önceden başarılı bir doğum öyküsünün olması, şimdiki gebeliğinde önceden sezaryen olmasına neden olan faktörün bulunmaması  sezaryen sonrası normal doğum olasılığını arttırırken; fazla sayıda sezaryen öyküsü ve ikiz gebelik bu şansı azaltır. Öte yandan annede diabet varlığı, 40 yaş üzeri anne, miadını geçmiş gebelik ve bebeğin pozisyon anomalileri tartışmalı konulardır.” açıklamasını yaptı.

 

HANGİ DURUMLARDA SEZARYEN SONRASI NORMAL DOĞUM YAPILAMAZ?

 

Dr.Naziye Gürkan Sabah sezaryen sonrası normal doğumun yapılmaması gereken durumlarla ilgili ise,”ACOG a göre sezaryen sonrası normal doğum yapılmaması gereken durumlar ise: Annenin sezaryen isteği, bu gebelikte anne veya bebek açısından normal doğumun tehlikeli olacağı durumlar, önceki sezaryende yapılan kesinin alt yan kesi dışında olduğu ya da tam olarak bilinmediği durumlar, önceki sezaryende komplikasyon öyküsü, 2 ya da daha fazla sezaryen varlığı, uterin rüptür öyküsü, rahimde başka bir ameliyat örneğin myomektomi öyküsü.Bunlardan 2 sezaryen öyküsü, iri bebek, miadı geçmiş gebelik, önceki sezaryende farklı kesi olması.Kabaca, daha önceki sezaryenleri dik kesiyle yapılmamış olanlar (daha önceki ameliyat notlarından öğrenebilirler) ve kemik çatı yapıları müsait olan kadınlar eğer başkaca bir sezaryen endikasyonu yok ise normal doğum yapabilirler. Ancak anne adayının bu konuda istekli olması çok önemlidir.Diabetik anne ya da iri bebeği olanlarda , 40 yaşın üzerindeki annelerde ve 40 haftayı geçen gebeliklerde sezaryen sonrası normal doğumun riskli olacağı kabul edilmelidir.” dedi.

 

SEZARYEN SONRASI NORMAL DOĞUMUN RİSKLERİ

 

Sezaryen sonrası normal doğumun risklerine dikkat çeken Dr.Naziye Gürkan Sabah,”Sezaryen sonrası normal doğumun en önemli riski rüptürdür. Sezaryen kesisi rahim duvarında bir skar dokusu bırakır.Bu skarın olduğu yer normal rahim duvarından daha zayıftır.Normal şartlar altında daha önceden yatay kesi ile sezaryen olmuş bir anne adayı bir sonraki doğum eyleminde izlenirken rahimde rüptür olma olasılığı sadece on binde üç ve tekrarlayan sezaryenler sonrası ise binde dörttür. Bu olay, rahim duvarındaki eski sezaryen dikişinin yırtılması sonucu iç kanamanın olmasıdır ve bazen hastanın rahminin alınmasıyla ve hatta bu durum zamanında fark edilemezse ve müdahalede geç kalınırsa anne ve/veya bebeğin kaybedilmesiyle dahi sonuçlanabilir.Rahimde yırtılma olduğunda bebeği kaybetme riski ise %6 bulunmuştur.Öte yandan bir kadın ardı ardına sezaryen olduğunda da anne ve bebekle ilgili riskler artmaktadır.Karın içi yapışıklıklar, mesane hasarlanması, anormal plasentasyon dediğimiz bebeğin eşiyle ilgili riskli durumlar bunlardan sadece birkaçıdır.Üçten fazla sayıda sezaryen olan olgularda plasenta akreata oranı %50-60 olup oldukça yüksektir.Erken doğum riski, acil sezaryen gerekliliği, kan ihtiyacı, rahmin alınması,cerrahi sırasında yaralanma, yoğun bakım ihtiyacı gibi anne ve bebek hayatını tehdit edici durumlar meydana gelebilir.” diye konuştu.

Dr.Naziye Gürkan Sabah,”Sezaryen sonrası normal doğum planlanan gebede doğum eylemi esnasında rüptür belirtilerini gizleyebileceğinden epidural anestezi önerilmez.Ancak kontrollü doz ayarlaması yapılarak suni sancı uygulanabilir.Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta şudur ki; bu doğumun gerçekleştirildiği merkez tam teşekküllü, cerrahi ve yenidoğan yoğun bakım ünitelerinin bulunduğu bir merkez olmalıdır. Olası rüptür riski nedeniyle her an ameliyat ekibi hazırda bekletilmeli, kan hazırlığı yapılmış olmalıdır. Bu elbette sadece sezaryen sonrası değil tüm normal doğumlar için de geçerlidir.Her normal doğum eyleminin aniden komplike hale gelebileceği unutulmamalıdır.Hasta ve yakınları tüm olası riskler hakkında önceden bilgilendirilmeli onam formları doldurulmalıdır.Dünyada sezaryen sonrası normal doğum  uygulanan ülkelerdeki oranlar: Amerika’da %19, Norveç’te %5, İsveç’te %53. Türkiye’de sezaryen sonrası normal doğum oranları ile ilgili yapılmış bir istatistik henüz elimizde olmamasına rağmen oldukça azdır. Bunun en önemli nedeni olası riskler nedeniyle ortaya çıkan tıbbi ve legal sorunların kadın doğum uzmanlarını ve anne adaylarını korkutmasıdır. Doktorlar bu açıdan kendilerini güvende hissederlerse , hastaları normal doğuma yönlendirmek konusunda daha cesur davranabilirler. Bu şekilde, sezaryen oranlarında da azalmaların olacağı aşikardır.” şeklinde açıklamasını tamamladı.

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
6 Yılda Türkiye'de 276 Bin 158 Suriyeli Bebek Doğdu
6 Yılda Türkiye'de 276 Bin 158 Suriyeli Bebek Doğdu
Samsun Gençlik Festivali   20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek
Samsun Gençlik Festivali 20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek