Advert

Bakan Kılıç, Aziz Ecdadımızın Adına Burada Yürüdük

Çanakkale Zaferi’nde destanlaşan ve tarihe sığmayan kahramanlıklarıyla anılan 57. Piyade Alayı Şehitleri, Çanakkale Kara Savaşları’nın 102. Yıldönümünde Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile binlerce gencin katıldığı Vefa Yürüyüşü ile anıldı. -Bakan Çağatay Kılıç: “Geçmişten aldığımız gücün bizi ileriye nasıl götürdüğünü gençlerimiz bu yürüyüşte hissettiler.”

Bakan Kılıç, Aziz Ecdadımızın Adına Burada Yürüdük
Bakan Kılıç, Aziz Ecdadımızın Adına Burada Yürüdük Editör

 

Çanakkale Zaferi’nde destanlaşan ve tarihe sığmayan kahramanlıklarıyla anılan 57. Piyade Alayı Şehitleri, Çanakkale Kara Savaşları’nın 102. Yıldönümünde Gençlik ve Spor Bakanlığınca düzenlenen programla anıldı. Yürüyüşe binlerce gençle birlikte katılan Bakan Akif Çağatay Kılıç, “Geçmişten aldığımız gücün bizi ileriye nasıl götürdüğünü gençlerimiz bu yürüyüşte hissettiler” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Çanakkale Kara Savaşları'nın 102. yılı kapsamında " 57. Alay Vefa Yürüyüşü Programı" düzenledi.

Tarihi Gelibolu Yarımadası Kocadere Köyü Kamp Alanı'nda, şafak vakti şehitlere saygı için top atışı yapıldı. Top atışıyla uyanan gençler, açık alandaki çeşmelerde abdest aldı. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve binlerce genç, yürüyüş öncesi birlikte sabah namazı kıldı. Yürüyüş öncesi gençlere çorba ikram edildi.

Daha sonra Bakan Çağatay Kılıç, "57. Alay Vefa Yürüyüşü"nü başlattı. Binlerce gencin katılımıyla gerçekleştirilen yürüyüş Conkbayırı'nda sona erdi.​ Güzergah boyunca gençlerin, Çanakkale Savaşları sırasında dedelerinin yaşadıklarını daha iyi hissedebilmeleri, o duyguyu yaşayabilmeleri için ses ve sis fişekleri atıldı. Bazı gençler de savaşı canlandıran küçük gösteriler yaptı. 

 

"Aziz ecdadımızın adına burada yürüdük"

Bakan Akif Çağatay Kılıç, yürüyüşün sonunda gazetecilere yaptığı açıklamada, bugün 57'nci Alay Vefa Yürüyüşü'nü gerçekleştirdiklerini söyledi.

Çanakkale Kara Savaşları'nın 102'nci yıl dönümünü idrak etmenin mutluluğunu yaşadıklarını aktaran Bakan Çağatay Kılıç, şöyle konuştu:

"Burada, 102 yıl önce ecdadımızın hayatını hiçe sayarak ülkenin birliği ve geleceği için ortaya koyduğu mücadele tarifsizdir. Ülkemizin, milletimizin mukaddes değerlerinin korunması için tabiri caizse yedi düvelin üstümüze gelip de üzerimize çullandığı zaman buna karşı duran, o zamanki tüm coğrafyanın her bir köşesinden gelip burada şehit olan aziz ecdadımızın adına burada yürüdük. Geçmişten aldığımız gücün bizi ileriye nasıl götürdüğünü gençlerimiz bu yürüyüşte hissettiler." 

Bakan Çağatay Kılıç, geçmişten aldığımız gücün geleceğe doğru bizi nasıl götürdüğünü bir kez daha yürüyüşe katılan gençlerin hissettiğine dikkat çeken Bakan Çağatay Kılıç, “Özellikle 15 Temmuz gecesi bu ülkeye ihanet eden hainlerin karşısında dimdik duran gençliğimiz, bir kere daha burada tüm milletimizle beraber, sayın cumhurbaşkanımızın çağrısıyla karşı durduğumuz o darbe girişimini tarihe gömen bu aziz milletin evlatları burada ecdadının ortaya koymuş olduğu fedakarlığı da yaşamış oldu” diye konuştu.

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doğu Guta Halkına Acil Yardım!
Doğu Guta Halkına Acil Yardım!
Kronik Yorgunluğa Ve İyileşmeyen Yaralara Çözüm!
Kronik Yorgunluğa Ve İyileşmeyen Yaralara Çözüm!