Advert

Donald Trump, Ermeni Soykırımı İçin Ne Dedi?

Amerika Başkanı Danold Trump, 1915 olayları için Soykırım demedi ama 'Büyük felaket' anlamına gelen 'Meds Yeghern' ifadesini kullandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise tepki gösterdi.

Donald Trump, Ermeni Soykırımı İçin Ne Dedi?
Donald Trump, Ermeni Soykırımı İçin Ne Dedi? Gerçek Taraf

 

ABD Başkanı Donald Trump, göreve geldikten sonraki ilk 24 Nisan mesajında 1915 olayları için 'Soykırım' demedi. Trump, 'Büyük felaket' anlamına gelen ‘Meds Yeghern’ ifadesini kullandı. 

Her 24 Nisan'da 1915 olaylarını hatırlatan bir açıklama yapan Beyaz Saray'ın bu yılki mesajı da merakla bekleniyordu.

24 Nisan öncesinde, Temsilciler Meclisi'nde görev alan 80'den fazla üyenin Donald Trump'a bir mektup yazdığı ve olayları 'soykırım' olarak tanımasını talep ettiği belirtilmişti.

İmzacıları arasında hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi üyelerin bulunduğu mektupta Trump'a, 1981'de 'soykırım' kelimesini kullanan ABD Başkanı Ronald Reagan hatırlatılmış ve ABD'nin soykırım iddiasını resmen tanıması istenmişti.

Trump'tan önce Beyaz Saray'daki başkanlık koltuğunun sahibi olan Barack Obama, görev yaptığı 8 yıl boyunca 'soykırım' sözcüğünü kullanmamıştı.

Trump da selefi Obama gibi 'Meds Yeghern' ifadesini tercih etti.

 

MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU TEPKİ GÖSTERDİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Donald Trump'ın açıklamasına tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "(ABD Başkanı Trump'ın 24 Nisan açıklaması) Açıklamadaki yanlış bilgi ve tanımlamaların, bazı radikal Ermeni çevrelerin yıllar içinde bu ülkede propaganda metotlarıyla oluşturdukları bilgi kirliliğinden kaynaklandığı düşünülmektedir." denildi

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doğu Guta Halkına Acil Yardım!
Doğu Guta Halkına Acil Yardım!
Kronik Yorgunluğa Ve İyileşmeyen Yaralara Çözüm!
Kronik Yorgunluğa Ve İyileşmeyen Yaralara Çözüm!