Advert

SAMSUN HABER: Samsunlular Ucuz Elektrik Kullanacak!

Samsun’da elektrik perakende şirketi YEPAŞ’tan hizmet alan binlerce tüketici, farklı şirketlere geçiş yaparak elektrik faturasında büyük düşüş sağlayacak.

SAMSUN HABER: Samsunlular Ucuz Elektrik Kullanacak!
SAMSUN HABER: Samsunlular Ucuz Elektrik Kullanacak! Gerçek Taraf

 

Elektrik Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından yapılan açıklama üzerine elektrik faturası 82 TL ve üzeri gelen tüketiciler, farklı şirketlere geçiş yapabilecek.

 

YÜZDE 15’E VARAN İNDİRİMLER

Samsun ve bölgesinde elektrik perakende şirketi olan YEPAŞ, haricinde farklı şirketlerden elektrik hizmeti alan vatandaşlar indirimli elektrik kullanacak. Şirketler vatandaşların ucuz elektrik alması için yüzde 15’e varan indirimler uygulayacağını vaad ediyor.

 

GEÇİŞLERDE MAĞDURİYET YAŞANMAYACAK!

EPDK, dilediği şirketle sözleşme yapma hakkına kavuşan 8,4 milyon elektrik abonesinin karşılaşabileceği mağduriyetleri önlemek için yönetmelik taslağı hazırladı. Taslakla birlikte elektrik şirketlerinin keyfi ücret yansıtması engellenecek.

 

DİLEDİĞİNİZ FİRMA İLE ANLAŞMA YAPABİLİRSİNİZ

Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun (EPDK), "serbest tüketici" limitinin bu yılın başından itibaren yıllık 3 bin 600 kilovatsaatten 2 bin 400 kilovatsaate indirilmesinin ardından dilediği şirketle sözleşme yapma hakkına kavuşan 8,4 milyon abonenin korunması için yönetmelik taslağı hazırladığını söyledi. Taslakta, şirketlerin cazip promosyonlarına aldanıp tedarikçi değişikliğine gitmeyi düşünen milyonlarca elektrik abonesi için çok önemli ve koruyucu düzenlemelerin yer aldığını vurgulayan Ağaoğlu, "Elektrik satın aldığı şirketi değiştirmeyi düşünen abonelerin mağduriyetine neden olabilecek hususların 6502 sayılı Tüketici Kanunu'na atıf yapılarak önlenmesi amaçlanıyor." ifadelerini kullandı.EPDK UYARDI: SÖZLEŞMELERİ DİKKATLİ OKUYUN

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, sözleşme imzalayacak serbest tüketicilerin, imzadan önce haklarını ve yükümlülüklerini çok iyi öğrenmeleri gerektiğine işaret etti. Yılmaz, "Abonelik sözleşmeleri çok dikkatle okunmalı ve imzalanmalı. Vatandaşlarımız, tedarikçisini titizlikle seçmeli ve kendi tüketim alışkanlıklarına uygun sözleşmelerin altına imza koymalı" ifadesini kullandı.ELEKTRİK TEDARİKÇİSİ NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Daha ucuza elektrik almak isteyen abonelerin tedarikçi değiştirebilmesi için öncelikle serbest tüketici limitinin (aylık 82 liralık fatura) geçilmesi gerekiyor. 

Aboneler öncelikle hizmet almak istediği elektrik tedarikçisini belirler. Daha sonra bu şirketle sözleşme yapılır ve imzanız alınır. Değişiklik işlemi başvuru tarihine göre bir ya da iki ay sürebiliyor. Tedarikçi değiştirmek için eski aboneliğin iptali söz konusu değil. HANGİ BELGELER GEREKLİ?

Elektrik şirketi değişikliği için gerekli belgeler şöyle:

  •     Son döneme ait birkaç fatura örneği
  •     Resmi kimlik fotokopisi
  •     Kullanım yeri ve abonenin adres bilgileri 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tatlının Üzerine Mutlaka Bir Parça Peynir Tüketin!
Tatlının Üzerine Mutlaka Bir Parça Peynir Tüketin!
Karpuzun 8 Önemli Faydası!
Karpuzun 8 Önemli Faydası!