Advert

Ali Fuad Başgil Memleketi Çarşamba'da Anıldı

SAMSUN HABER: Ord. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil vefatının 50. Yıl dönümünde memleketi Çarşamba'da düzenlenen programlarla anıldı.

Ali Fuad Başgil Memleketi Çarşamba'da Anıldı
Ali Fuad Başgil Memleketi Çarşamba'da Anıldı Gerçek Taraf

 

Ali Fuad Başgil Anadolu Lisesi ve Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi'nin düzenlediği programlara Çarşamba Kaymakamı Mustafa Güney, Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Tahsin Keçeligil, Çarşamba Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özdemir, okul müdürleri ve öğretmenlerle Çarşamba ve Samsun’daki okulların sosyal bilimler bölümlerinden öğrenciler katıldı. İlkadım Belediyesi Kent Konseyi yöneticileri “Değerlerimizi Tanıyoruz” projesi kapsamında toplantılara iştirak ettiler.

 

“SAVUNDUĞU FİKİRLER ÜLKEMİZDE HAYAT BULUYOR”

Ali Fuat Başgil’in hak, adalet ve cesaret adamı olduğunu kaydeden Belediye Başkanı Dündar, "Merhum Başgil zor zamanlarda baskıcı ve hukuk dışı uygulamalara karşı hukukun bursa escort üstünlüğünü haykırmış; hak ve adaleti en gür seda ila savunmuştur. Vefatının 50. yılında, bundan 50 – 60 yıl önce savunduğu fikirlerin ülkemizde hayat bulmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Merhum Başgil, milli iradeye değer veren; Devletin baskıcı uygulamaların sona ermesi, devlet ile millet arasındaki engellerin kalkması için mücadele eden, bu uğurda hürriyeti kısıtlanan hak, adalet ve cesaret adamıdır. Rahmet ve minnetle anıyoruz." şeklinde konuştu.  

 

KURŞUNOĞLU, " BAŞGİL'E GÖRE HAK VE ADALET EN YÜCE DEĞERDİR”

Doç.Dr. Mustafa Sait Kurşunoğlu, "Başgil, hukukun üstünlüğünü tek başına da kalsa savunma erdem ve cesaretini göstermiştir. Başgil'e göre hak ve adalet en yüce değerdir. Merhum, milletin değerleri ile barışık, milletine hizmet eden bir "Milli Devleti" hayatı boyunca savundu." dedi.

Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Hasan Tahsin Keçeligil, Ord.Prof.Dr. Ali Fuad Başgil'in yaşadığı dönemdeki rolünü, bilim adamı olarak öneminin vurguladı.

Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yard.Doç.Dr. Namık Kemal Topçu da öğrencilere hukuk öğreniminin önemimi anlatan bir sunum gerçekleştirdi.

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doğu Guta Halkına Acil Yardım!
Doğu Guta Halkına Acil Yardım!
Kronik Yorgunluğa Ve İyileşmeyen Yaralara Çözüm!
Kronik Yorgunluğa Ve İyileşmeyen Yaralara Çözüm!