Advert

Son Dakika Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) erken emekli olabilecek mi? Bakan Mehmet Müezzinoğlu yeni açıklama

Emeklilikte yaşa takılanlar için son dakika açıklama varmı? EYT son haberler neler? İşte konuyla ilgili açıklama ve EYT son durum. Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) hükümetten konunun çözümüne dair açıklama beklerken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından beklenen açıklama geldi. Müezzinoğlu emeklilik için yaşı yeterli olmayan vatandaşların gerekli yaşa geldikten sonra emekli olmalarını doğru bulduklarını ayrıca bir düzenleme olmayacağını belirtti.

Son Dakika Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) erken emekli olabilecek mi? Bakan Mehmet Müezzinoğlu yeni açıklama
Son Dakika Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) erken emekli olabilecek mi? Bakan Mehmet Müezzinoğlu yeni açıklama Gerçek Taraf

 

Erken emeklilikte yaşa takılanlara Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'ndan müjdeli haber geldi. Bir süredir Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlar bu konuda ne gibi çalışmalar olduğunu İnternetten araştırıyor. EYT Yasası konusunda yapılan bir çalışma olup olmadığını merak eden vatandaşlara sağlık konusunda Bakan Mehmet Müezzinoğlu'ndan son dakika müjdeli haber geldi. Bakan Müezzinoğlu bu durumdaki vatandaşlar için yaptığı açıklamada, "Genel Sağlık Sigortası'nda (GSS) yapacağımız değişiklikle aylık 53 liralık hiç gelir testine gitmeden bir GSS ödediğinde ailecek sağlık hizmeti alabilecek." dedi. İşte o açıklama...

 

SAĞLIK HİZMETLİ KONUSUNDA SORUN GSS KAPSAMINDA ÇÖZÜLECEK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, emeklilik primini doldurmuş ama 1-2 yıl veya 6 ay süre bekleyen durumunda olanların bu süre zarfında sağlık hizmetinden yararlanamadıklarını söyledi.

 

Bu kişilerin sağlık primi ödemek zorunda kaldıklarını belirten Müezzinoğlu, konuya ilişkin şunları söyledi:

 

"Bu sağlık primi onları zora sokuyor. Bu hafta onlara vereceğimiz müjde var. Genel Sağlık Sigortası (GSS) Genel Sağlık Sigortası'nda yapacağımız değişiklik ile aylık 53 liralık hiç gelir testine gitmeden bir GSS ödediğinde ailecek sağlık hizmeti alabilecek. Sadece devlet hastaneleri değil özel ve üniversite hastanelerinden sağlık hizmeti alabilecek. Daha önce 3 grup ödeme gerekiyordu. Bir grup 2 asgari ücretin üzerinde geliri varsa 427 TL idi. Onun altında 213 lira en alttaki 71 TL."

 

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR EYT SON DAKİKA HABERLERİ İÇİN TIKLAYIN...

 

BAKAN MÜEZZİNOĞLU'NDAN YENİ AÇIKLAMA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu,  "Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızın sabırla o yaşını tamamlamalarını öneriyoruz ve bunun dışında bir düzenleme yapamayacağımızı ifade ediyoruz." dedi.

Bakan Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

"Dolayısıyla, emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızın sabırla o  yaşını tamamlamalarını öneriyoruz ve bunun dışında bir düzenleme yapamayacağımızı  ifade ediyoruz. Ama emeklilikle ilgili çalışma gününü doldurup da şu anda  çalışmayanlar sosyal güvenlik kapsamı dışında kalıyorlar ve sağlık hizmeti  alamıyorlar. Onlarla ilgili bu kanun tasarımızda, bu 53 liralık gelir testine  tabi olmadan GSS primini ödeyerek onlar da bu ara dönemde sağlık hizmeti  alabilecekler ama yaşlarını beklemekle ilgili şu anda bir düzenlememiz ve  çalışmamız söz konusu değil."

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
6 Yılda Türkiye'de 276 Bin 158 Suriyeli Bebek Doğdu
6 Yılda Türkiye'de 276 Bin 158 Suriyeli Bebek Doğdu
Samsun Gençlik Festivali   20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek
Samsun Gençlik Festivali 20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek