BİM’de Satılan Dağhan Sucuklarını Kim Üretiyor?

‘‘Bim’de Satılan Dağhan Sucuk’tan Çıkanlar’’ isimli haberin ardından infial yaratan olayda herkesin merak ettiği sorular yanıt buluyor.

BİM’de Satılan Dağhan Sucuklarını Kim Üretiyor?
BİM’de Satılan Dağhan Sucuklarını Kim Üretiyor? Gerçek Taraf

 

Türkiye’nin en çok market mağaza zincirine sahip olan BİM marketlerinde satılan, Dağhan sucuklarında çıkan Tükrük Bezi GerçekTaraf.com haber sitesi tarafından gün yüzüne çıkarılmıştı. Yaklaşık 3 milyon kişi tarafından okunan haberimize okuyucular firmaya tepki gösterdi.

 

BİNLERCE KİŞİ YORUM YAPTI

‘‘Bim’de Satılan Dağhan Sucuk’tan Çıkanlar’’ isimli haber milyonlarca kişi tarafından okunarak, binlerce kişi tarafından da yorum yapıldı. Vatandaşlar haklı tepkilerini dile getirirken, GerçekTaraf.com haber sitemize onlarca soru yöneltildi. Tarafımıza yöneltilen soruları bu haberimizde cevaplıyoruz.

 

FİRMA AÇIKLAMA YAPTI MI?

Haberimizin milyonlara ulaşmasının ardından bilgileri olan BİM adına Dağhan Sucuk’larını üreten Sultan ET firmasının avukatı açıklama yaptı. Avukatın yaptığı açıklamada haberin doğru olduğu, söz konusu sucuğun Mardin ili BİM şubesinden numune alındığı bildirildi. BİM’in Mardin şubesinden alınan Dağhan marka baton sucuğu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından analizleri gerçekleştirildi.

 

 

Sultan Et yetkilileri, ‘Mardin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, 10.09.2015 tarihinde Bim Birleşik Mağazalar A.Ş. isimli işyerinden alınan 177312 parti seri numaralı “Dağhan” markalı ısıl işlem görmüş baton sucukların 2 farklı laboratuvar incelemesi sonucunda Türk Gıda Kodeksi'ne uygun olmadığı belirlenmiştir. Yapılan incelemelerde, sözkonusu üründe baş eti tespit edildiği belirtilmiştir’ diyerek açıklama yayınladı.

 

SULTAN ET ANALİZ SONUÇLARINA İTİRAZ ETTİ

Mardin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, 10.09.2015 tarihinde Dağhan sucuğunda yapılan ilk analiz sonuçlarında, üründe Tükrük Bezi kullanıldığı belirlendi. Firma yetkilileri yapılan bu analize itiraz ederek analizin yeniden yapılması ve farklı bir laboratuvar tarafından gerçekleşmesini talep etti. Bakanlık tarafından farklı bir Dağhan sucuk numunesi alındı. Tekrar yapılan analizlerde, Türk Gıda Kodeksi'ne uygun olmadığı ve üründe Tükrük Bezi kullanıldığı bir kez daha tescil edilmiş oldu.

 

 

BU OLAY GEÇEN SENE OLDU NEDEN ŞİMDİ YAPTINIZ?

Mardin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, 10.09.2015 tarihinde ilk analiz çalışmaları başladı. Yapılan analizin sonuçlarında Tükrük Bezi çıktı ve firma yetkilileri itiraz etti. İtiraz süreci yavaş işlediğinden aradan uzun bir zaman geçti. Bakanlık ikinci analiz sonuçlarını açıkladı. İkinciye yapılan analiz sonucu da aynı çıktı ve ürünün içinde yabancı madde tespit edilerek içeriğinde Tükrük Bezi olduğu bir kez daha açıklandı.

10.09.2015 tarihinde başlayan süreç 31.08.2016 tarihinde kesinleşti. 31.08.2016 Gıda Tarım Bakanlığı toplam 229 firmaya ait 355 parti ürünü yasakladı. Ardından Bakanlık bu listeyi 01.09.2016 tarihinde paylaştı. GerçekTaraf.com haber sitesi de bu haberi 03.10.2016 tarihinde kamuoyu ile paylaştı.

 

 

NEDEN SADECE BİM’İ HABER YAPTINIZ?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı toplam 229 firmaya ait 355 parti ürünü yasakladı. 335 ürün içerinde milyonlarca kişinin tükettiği sadece bir ürün var. O da, BİM aracılığı ile milyonlarca kişinin tükettiği Dağhan Sucuk’tu. Bu sucuğun üreticisi de Sultan ET firmasıdır.

 

 

DAĞHAN SUCUK ÜRETİCİSİ ŞİMDİ NEDEN FARKLI?

Bakanlık tarafından cezai işlem uygulanan Dağhan Sucukları piayasadan toplatıldı. BİM yetkilileri de yıllardır satışa sunduğu Dağhan markasını zedelemeden, Sultan ET ile anlaşmasını fesh ederek, farklı sucuk firmalarına üretim yaptırdı. BİM’ de şuanda satılan Dağhan Sucukları, Özlem ET, AYTAÇ ve NAMET firmaları tarafından üretilmeye başladı.

Kaynak:GerçekTaraf.com

 

 

'Bim’de Satılan Dağhan Sucuk’tan Çıkanlar' haberi için tıklayınız!!!

bim sucuk gerçek taraf sultan et özlem et namet aytaç bim dağhan
Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsun Gençlik Festivali   20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek
Samsun Gençlik Festivali 20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek
Ramazan’da Tüketilebilecek 5 Mucize Besin
Ramazan’da Tüketilebilecek 5 Mucize Besin