Advert

Ticari Taksilere Kamera Zorunluluğu Getiriliyor

Taksilerin ulaşım sektöründe, kişilerin tercih ettikleri bağımsız, kapıdan kapıya ve bireysel talep üzerine hizmet sağlayan araçlar' olduğunu hatırlatan Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı (TŞOF) Fevzi Apaydın, “Bu yönüyle taksilere kamera takılması yerinde bir uygulama değildir. Özel hayatın gizliğine de aykırı bir durumdur” dedi.

Ticari Taksilere Kamera Zorunluluğu Getiriliyor
Ticari Taksilere Kamera Zorunluluğu Getiriliyor Gerçek Taraf

 

“TAKSİDE KAMERA TEMEL HAK VE HÜRRİYETİ KISITLAR”

Taksi türü taşıtlarda ön dış ve özellikle de iç kamera ile kayıt cihazının bulundurulmasının Anayasa’nın 20’nci maddesindeki ‘Herkes, özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz’ hükmü ile koruma altına alınan, Temel Hak ve Hürriyetlerden olan özel hayatın gizliliğini de ortadan kaldıracağını ifade eden Fevzi Apaydın, şunları söyledi, “Temel hak ve hürriyetlerin, özlerine dokunulmaksızın yalnızca Anayasa’nın ilgili maddelerinde belirtilen sebeplere bağlı olarak ve ancak kanunla sınırlanabileceği ve bu sınırlamaların Anayasa’nın sözüne ve ruhuna, demokratik toplum düzeninin ve Lâik Cumhuriyetin gereklerine ve ölçülülük ilkesine aykırı olamayacağı da Anayasanın amir hükmüdür.”

 

“TAKSİLERE KAMERA ESNAFIMIZA MÜŞTERİ KAYBETTİRİR”

TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, “Taksi ile yolculuğu tercih eden vatandaşlar ‘Özel Hayatın Gizliliğini İhlal’ nedeniyle hem taksici esnafımız hem de uygulama konusundaki karar alıcılar aleyhine hukuki yollara müracaat edebileceklerdir. Bu da vatandaşlarımızda idarenin yanı sıra esnaflarımıza karşı güvensizliğe yol açacaktır. Şehir içi yolcu taşımacılığında önemli bir yer tutan taksilere kamera takılması kararından vazgeçilmeli, uygulama yalnızca; otobüs ve minibüs  taşımacılığıyla sınırlandırılmalıdır. Aksi takdirde kameralı taksi uygulamasından esnafımızın kaybı fazla olur. Çünkü bu durumda kimse taksiye binmez ve bu da müşteri kaybı demektir” diye konuştu.  

 
Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doğu Guta Halkına Acil Yardım!
Doğu Guta Halkına Acil Yardım!
Kronik Yorgunluğa Ve İyileşmeyen Yaralara Çözüm!
Kronik Yorgunluğa Ve İyileşmeyen Yaralara Çözüm!