Kuzey Kore ve ABD arasında yaşanan gerginlik tansiyonu yükseltmeye devam ediyor. Son olarak Rus Pravda gazetesi Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un başkent Pyongyang'ın derhal tahliye edilmesi emri verdiği bildirildi. Kuzey Kore medyasına dayandırılan haberde Kuzey Kore ordusunun savaş pozisyonu aldığı ve ülkede sirenler çaldığı belirtiliyor. Güney Koreli kaynaklar sınırın öbür tarafında halkın sığınaklara yönlendirildiğini ifade ediyor.

Channel News Asia haber ajansının muhabiri ise Pyongyang'dan paylaştığı mesajında "6.20'ye kadar ülkeyi terk etmemiz söylendi. Fakat sebebi açıklanmadı. Cep telefonları çalışmıyor." ifadelerini kullandı. Muhabir daha sonraki 5 saat boyunca başka paylaşım yapmadı.

 

YABANCI GAZETECİLERE MESAJ

Yanı sıra Pyongyang'da bulunan yabancı gazeteciler, ülkede çok önemli bir hareketlilik olduğu ve kendilerine "Perşembe günü çok önemli bir olaya hazır olun" dendiğini duyurdular. Ülkede büyük bir gerginlik olduğunu da duyuran muhabirler, bölgedeki gerginliğin nükleer silah programıyla doğrudan bir bağlantısı olduğuna dair bir işaret olmadığını da bildirdi.

 

ÇİN SINIRI KAPATILDI

Yaşanan son gelişmelere paralel olarak Çin'in sınırı kapattığı bildirildi. Çin ordusunun sınır hattında güvenlik önlemlerini artırdığı ifade ediliyor.

 

 

KURUCU LİDERİN DOĞUM GÜNÜ KUTLANACAK

Bu alarm durumunun, ülkedeki kutlamaların ses getirmesi için hazırlanmış bir "oyun" olduğu da iddia edildi. Kuzey Kore'nin "Güneş Günü" adı verilen en büyük ulusal günü olan 15 Nisan'da, ülkenin kurucu başkanı Kim Il Sung'un 105. doğum yıldönümü kutlanacak. Bu nedenle yaklaşık 200 yabancı gazeteci Pyongyang'da bulunuyor. Yetkililer, olayın niteliğine veya ne beklendiğine dair hiçbir bilgi veremiyor.

TRUMP: ÇİN OLMADAN DA KUZEY KORE'YE MÜDAHALE EDERİZ

Gündemde bu iddialar gezerken ABD Başkanı Trump, "Gerekirse Çin olmadan da Kuzey Kore'ye müdahale edebiliriz" açıklaması yaptı.

ÇİN'DEN KUZEY KORE'YE UYARI

Öte yandan Kuzey Kore sorununu masaya yatıran Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Trump'a tansiyonun düşürülmesi ve diplomatik çözüm çağrısı yaptı. Bu görüşmeden saatler önce Çin medyası, Pyongyang yönetimini bugünlerde bir hata yapmaması için uyardı. Global Times'a göre, Kuzey Kore'nin ilk nükleer testini yaptığı 2006'dan bu yana ilk kez savaşa bu kadar yaklaşıldı. 

Editöryal yazıda Pyongyang yönetiminden kendi güvenliği için tüm nükleer ve füze faaliyetlerini durdurması istendi. Gazeteye göre Suriye'ye füzelerle saldıran Trump'ın benzer bir adım atmayacağının garantisi yok.