Advert

Canik 15 Temmuz Şehitler Tepesi Seyir Terası Yapılıyor

Samsun Canik Belediyesi tarafından Toptepe'de yapılan ve Türkiye'nin örnek çalışmalarından birisi olacak olan 15 Temmuz Şehitler Tepesi Projesi'nin temeli düzenlenen törenle atıldı. Toplam 13 milyon lira yatırım bedelli kültür ve turizm projesinin Samsun'a değer katacağını belirten Başkan Osman Genç, şehri yönetenlerin bu şehrin tarihi kodlarını bilmesi gerektiğini söyledi.

Canik 15 Temmuz Şehitler Tepesi Seyir Terası Yapılıyor
Canik 15 Temmuz Şehitler Tepesi Seyir Terası Yapılıyor Gerçek Taraf

 

Toptepe Mahallesi'nde Canik Belediyesi tarafından yapılan ve Samsun'un turizm çekim merkezi olacak olan 15 Temmuz Şehitler Tepesi projesi için temel atma töreni düzenlendi. Törene Canik Belediye Başkanı Osman Genç'in yanısıra eşi Nimet Genç, Canik İlçe Müftüsü Mukadder Arif Yüksel, AK Parti Canik İlçe Başkanı Ercan Eler, AK Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülay Korucu, Samsun Esnaf Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Eyüp Güler, Diriliş Başkanları Başkanı Ali Öztürk, Canik Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Genç, Canik Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Filiz Yavuz, Başkan Yardımcıları, Meclis Üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

 

'YÖNETİCİLER TARİHİ KİMLİĞE DÖNMELİDİR'

Toplam 22 bin metrekare alan üzerinde inşa edilecek ve bir sosyal yaşam alanı olan projenin temel atma töreninde konuşan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, "Şehirleri kalkındıracak olan yerel yönetimlerdir. Aslında bir bakıma belediye başkanları ve meclis üyeleri şehirlerin doktorlarıdır. Biz yöneticiler sadece bugünün şehirlerine, bugünün insanına, bugünün Türkiye'sine karşı sorumlu değiliz. Bugünden öyle adımlar atmalıyız ki, yarınlar aydınlansın. Bugün tarihi kodlarımıza yeniden dönmek zorundayız. Çünkü bir milletin ve şehrin geçmişi, o şehrin ve milletin geleceğini oluşturur. Dolayısıyla bu şehrin her bir yöneticisi şehrin kimliğini, tarihini kodlarını çok iyi bilmelidir ve tarihi kodlarına dönmelidir" dedi.

 

'TARİHLE BUGÜNÜ KUCAKLAŞTIRAN PROJE'

Şehrin, bulunduğu yerin insanlarının ürettikleri ile değer kazanacağını belirten Genç, "Dolayısıyla insan ile şehir arasında sıkı bir münasebet vardır. İnsanlar şehre kimlik kazandırır. İnsan şehirde öncelikle kendisini sonra da şehri inşa etmelidir. Şehirler, medeniyetin gerçek mekanıdır. Medeniyetin kadim değerleri, ancak şehirde hayat bulur. Türkiye'nin büyümesi ve gelişmesi, demokrasinin yerleşmesi şehirlerimize bağlıdır. Şehirlerimizin akıbeti de iyi yönetilmelerine bağlıdır. dolayısıyla biz de medeniyetimize uygun bir şehircilik anlayışını benimsiyoruz. Bize göre Belediyecilik; yerelle evrenseli, tarihle bugünü eşzamanlı olarak kucaklayabilmektir. İşte Sancaktepe Projemiz de yerelle evrenselin, tarihle bugünün kucaklaştığı bir projedir" diye konuştu.

 

 

'TURİSTİK KÜLTÜR VE SOSYAL PARK'

Samsun'un en önemli mekanlarından Toptepe Tümülüsü'nün bir kültür ve sosyal parka dönüşeceğine işaret eden Başkan Osman Genç, "Anıtlar Kurulu ile ortaklaşa 7 yıldır yaptığımız çalışma sonucunda imarla alakalı sorunları çözdük ve bu büyük projemiz için önemli bir aşamaya geldik. Burası daha önce ticaret şehri olan Samsun'da gemilerin güvenliğini sağlamak için gözetleme noktası görevini görüyordu. Ancak şimdi zaman içerisinde işlevini yitirdi. Biz bu projeyi uygulayarak tarihteki dokusuna uygun olarak tarihi yaşatırken, geleceği inşa ediyoruz. Burası Samsun'un tamamının görülebildiği tek yer. İnşallah projemiz hızlı bir şekilde bitecek ve Samsun'a gelen turistlere, vatandaşlarımıza hizmet verecek. Şehitlerimizi daima hatırlatacak projemizin resmi açılışını inşallah 29 Ekim 2017'de yapacağız" şeklinde konuştu.

 

'SAMSUN'UN EN CAZİP YERİ OLACAK'

Sancaktepe Projesi ile Samsun'da sosyal ve kültürel yatırımlarda yeni bir fark ve yeni bir tarz oluşturmuş olacaklarını belirten Genç, "İlçemiz sosyal yaşam alanları yönünden zengin, tarihi ve mistik dokusu ile daha çok ön plana çıkacak. Yaptığımız yatırımlarla ilçemizi Karadeniz Bölgesi'nin en cazip yerlerinden biri haline getirdik. İnşallah 15 Temmuz Şehitler Tepesi Projesi'ni de yaptığımızda burası tam bir çekim merkezi olacaktır. Şehrimiz önemli bir turistik tesise daha kavuşacak. Böyle büyük bir projeyi hayata geçirmemizde önümüzü açan Anıtlar Kurulu'na ve rahmetli müze müdürümüz Necati Kodalak'a teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

 

PROJENİN ÖZELLİKLERİ

Konuşmaların ardından Canik İlçe Müftüsü Mukadder Arif Yüksel'in yaptırdığı dua sonrası Başkan Genç diğer protokol üyeleri birlikte 15 Temmuz Şehitler Tepesi projesinin temelini attı. Bir sosyal yaşam projesi olan ve 13 milyon liraya malolacak olan çalışma kapsamında, 22 bin metrekare alan üzerinde kafeterya, müze, ahşap yürüyüş yolları, yeşil alan, meydan ve Şehitler Anıtı olacak. Proje kapsamında 15 Temmuz Şehitler Tepesi'ne özel ışıklandırma sistemleriyle birlikte dev Türk bayrağı da dikilecek.

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tatlının Üzerine Mutlaka Bir Parça Peynir Tüketin!
Tatlının Üzerine Mutlaka Bir Parça Peynir Tüketin!
Karpuzun 8 Önemli Faydası!
Karpuzun 8 Önemli Faydası!