Kolonoskopi Nedir Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

VM Medical Park Samsun Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği’nden Uzm. Dr. Özgür Ecemiş “gastroskopi ve kolonoskopi” hakkında bilgi verdi.

Kolonoskopi Nedir Hangi Hastalıklarda Uygulanır?
Kolonoskopi Nedir Hangi Hastalıklarda Uygulanır? Gerçek Taraf

 

Uzm. Dr. Ecemiş, “Gastroskopi yemek borusu mide ve on iki parmak bağırsağın ilk bölümünün incelendiği bir işlemdir. Bu işlem ile yemek borusunun, midenin ve on iki parmak bağırsağının ilk bölümünün neredeyse tüm hastalıklarının tanısı konulabilir. Reflü düşünülen hastalara, gastrit ve peptik ülser şüphesi olanlara, yemek borusu kanseri şüphesi olanlara, mide kanseri şüphesi olanlara, ince barsak hastalıkları şüphesi olanlara, ailede mide kanseri öyküsü olanların akrabalarına işlemin yapılması planlanmalıdır. Gastroskopi ile H. pilorinin varlığının araştırılması, mide kanamasının tanı ve tedavisi, darlıkların genişletilmesi, yabancı cisim çıkarılması, polip çıkarılması da yapılabilmektedir” dedi.

 

Gastroskopi uzun süren karın ağrısı, bulantı, kusma, yutma güçlüğü, kusma ile kan gelmesi, mide yanması şikayetlerinde gastroskopi ilk akla gelen teşhis metodudur.

 

GASTROSKOPİ İŞLEMİNDEN ÖNCE 8-10 SAAT AÇ KALINMALI
Gastroskopi işleminden önce nasıl bir hazırlık yapılmasına değinen Uzm.Dr.Özgür Ecemiş, “Gastroskopi işlemi 8-10 saatlik açlık sonrasında yapılır. İşlem yapıldıktan yarım saat sonra kişi yemeğini yiyebilir. İşlem öncesi yapılacak sedasyonun etkisi 3-4 saat kadar daha süreceğinden hastaların araba sürmemeleri gerekmektedir. Bu nedenle mutlaka onları evlerine geri götürecek biri ile randevularına gelmeleri önerilmektedir. İşleme bağlı komplikasyon gelişmesi (ciddi kanamalar, perforasyon, anesteziye bağlı komplikasyonlar) son derece nadirdir.” dedi.

 

50 yaşından itibaren 5 yılda bir kolonoskopi ile polip varlığı açısından takip yapılması artık tüm dünyada kabul gören bir yöntemdir.

 

KOLONOSKOPİ HANGİ HASTALIKLAR İÇİN UYGULANIR
Kolonoskopinin ise anüsten girilerek kalın bağırsakların tamamının incelendiği bir işlem olduğunu belirten Dr. Ecemiş, “İşlem öncesi ve sırasında hastaya damardan sakinleştirici, anestezik verilir. Hasta işlem sırasında tamamen uyumaktadır. Hemoroid, bağırsak kanseri, ülseratif kolit ve crohn düşünülen, ishali olan kabızlığı olan irritabl barsak hastalığı tanısı konulması, kansızlığı, kanaması olan hastalara yapılmaktadır. Bu işlem ile kalın bağırsaklar ve ince bağırsakların son kesiminin tüm hastalıklarının tanısı konulabilir” diye konuştu.

 

KOLONOSKOPİDEN ÖNCE 3 GÜN DİYET YAPILMALI
Uzm. Dr. Özgür Ecemiş, şöyle devam etti: “Bağırsakların temizlenebilmesi için işlem yapılmadan önceki 3 gün diyet yapılmalı ve işlemden bir önceki gece ishal yapıcı ilaç kullanılmalı, işleme gelmeden 1 saat öncede makattan lavman yapılmalıdır. İşlemden sonra kişi normal yemeğini yiyebilir. İşleme bağlı komplikasyon gelişmesi (ciddi kanamalar, perforasyon, anesteziye bağlı komplikasyonlar) son derece nadir bir durumdur.”

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
6 Yılda Türkiye'de 276 Bin 158 Suriyeli Bebek Doğdu
6 Yılda Türkiye'de 276 Bin 158 Suriyeli Bebek Doğdu
Samsun Gençlik Festivali   20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek
Samsun Gençlik Festivali 20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek