Yusuf Ziya Yılmaz, Bu Elbise Bize Dar Geliyor

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Türkiye nüfusunun 45 milyon olduğu zaman, o günün şartlarına göre yazılmış Anayasa’nın artık yetmediğini söyleyerek, “Bu elbise, bu format Türkiye’ye dar geliyor” dedi.

Yusuf Ziya Yılmaz, Bu Elbise Bize Dar Geliyor
Yusuf Ziya Yılmaz, Bu Elbise Bize Dar Geliyor Gerçek Taraf

 

Samsun Valiliği tarafından düzenlenen muhtarlarla buluşma toplantısına Tekkeköy ilçesi ile devam edildi. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz yaptığı konuşmanın başında 16 Nisan’da yapılacak olan Anayasa değişikliği referandumuna değinerek, “Bu referandumunun sulh içinde, kazasız belasız bir şekilde, can sıkıcı bir olay olmaksızın demokratik şölen halinde gerçekleşmesini, evet diyenin de hayır diyenin de bizim insanımız olduğunu, her ikisini de iyi niyetle ülkenin geleceği için iyi şeyler düşündükleri için tercihlerini o yönde kullandıklarını kabul ederek bir demokrasi şöleni olmasını temenni ediyorum.” Dedi.

  Mevcut Anayasa’nın 1982’de yapıldığını ve üzerinden 35 sene geçtiğini anımsatan Başkan Yılmaz, “Türkiye’nin petrolü yok ama bu coğrafyada demokrasiyi denemeye çalışıyor. Tam demokrasi ile kalkınma hedefi var. Burada da güçlü bir Türkiye olmasını, bu coğrafya için planlanmış hesaplar için engel görüyorlar. Bunlar da demokrasiyi denesinler ama fazla güçlü falan olmasınlar, etraflarında etkili ve yetkili bir devlet olmaya kalkmasınlar, kalkarlarsa da gereğini yaparız dedikleri bir Türkiye istiyorlar. Ama Türkiye bu misyonu 1923’ten bu yana hiç kabullenmedi. Türkiye azıcık canlanıp kafasını kaldırmaya başladığı gün ihtilaller yapıp Türkiye’yi 3 adım geriye götürdüler Kısacası Türkiye’nin iki yakasının bir araya gelmesini hiç istemediler.” Diye konuştu.

 

BU ELBİSE TÜRKİYE’YE DAR GELİYOR

Geçtiğimiz 15-16 yıl içerisinde tek başına AK Parti iktidarının tüm Türkiye’de bir kalkınma hamlesi başlattığını ifade eden Başkan Yılmaz; “Türkiye, Yüzde 4’ler ortalamasındaki kalkınma hamlesiyle Dünya’nın en yüksek kalkınma hızına sahip olan Çin’den sonra en hızlı kalkınan ülke kategorisine girdi. 15 yıldır Türkiye’yi takip ediyorlar. 2007’de ABD’de başlayan küresel krize rağmen Türkiye’nin nasıl büyümeye devam ettiğini, ülkeyi bu hıza taşıyan Sayın Cumhurbaşkanımızı merak ediyorlar. Biz bu adamı durdurmalıyız dediler ve sonunda 15 Temmuz’da bu hain kalkışma girişiminde bulundular. Dünyadaki değişim ve dönüşümün dışında bu coğrafyada bize biçilmiş fukara bir devlet olma ötesinde bir iddia ortaya koyduğumuz için bu hesapları başımıza açıyorlar. 35 sene önce yazılmış, Türkiye nüfusunun 45 milyon olduğu ve o günün şartlarına göre yazılmış bir Anayasa bugün ki konjonktürde bize nasıl yetsin. Onun için yeni Anayasa gerekiyor. Bu ülkenin 1980’lerde biçilmiş elbiseyle, formatla 2023’e ve onu takip eden yıllara gitmesine imkan yok. Bu elbise Türkiye’ye dar geliyor.” Şeklinde konuştu.

 

TEKKEKÖY’DE HAVA KİRLİLİĞİNİN ÖNÜNE GEÇMELİYİZ

Başkan Yılmaz Tekkeköy ilçesinde yapılan ve devam eden çalışmalara da değinerek sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Tekkeköy’ün Büyükşehir Belediyesi sınırlarına girmesinden sonra olanlara bakın. 33 Bin kişilik stadyum, 7500 kişilik salon, Lojistik organize sanayi yapılıyor. Kapanacak olan Gülsan Sanayi Sitesi’nin esnafları büyük oranda buralara gelecek. Gıda Organize Sanayi Bölgesi açıldı. Buranın altında 1 metre kanalizasyon borusu yoktu. Tekkeköy’ün altına aşağı yukarı 30 Milyon liralık para harcadık, komple bir kanalizasyon tertibatı yaptık ve şu anki Atıksu arıtma Tesisine bağladık. Tekkeköy ilçe merkezinin hiçbir yerinde artık fosseptiğe giden atık yok. Hepsi bir altyapı tesisine bağlı. Bu yatırımları buradaki bir ilçe belediyesi nasıl yapsın. Önümüzdeki günlerde bu değişim ve gelişim devam edecek. Tekkeköy bana göre Samsun’un, nasıl Atakum kentsel olarak bir yerleşim ve önemli bir gelişim alanı olarak dikkat çekiyorsa, insanlar çok yakında burada yaşamayı, Atakum’da yaşamaya bile tercih eder hale gelecekler. Çünkü burası havaalanına yakın, çünkü burada iş merkezleri var. Bunun bir şartı var o da sanayideki kirliliğin önüne geçmeliyiz. Bu hava kirliliğini mutlaka önleyeceğiz. Bu hallolduğu takdirde insanlar burada ev bark sahibi olacak, buraya yönelecekler. Ben de bir Tekkeköy’lü olarak Tekkeköy’ümüzün geleceği ile ilgili çok umutluyum. Özellikle Lojistik Organize Sanayi bittiğinde Tekkeköy bir Tekkeköy daha olacak. Burada 500’e yakın insan çalışacak. Burası Samsunumuza ve ihracatçımıza değer katacak.”

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsun Gençlik Festivali   20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek
Samsun Gençlik Festivali 20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek
Ramazan’da Tüketilebilecek 5 Mucize Besin
Ramazan’da Tüketilebilecek 5 Mucize Besin