Advert

2017 Yılında Taşeron İşçilere Kadro Verilecek, Son Durum, Taşeron İşçi Yasası, Ne zaman Kadro Verilecek En Son Haber

Referandum öncesi taşerona kadro müjdesi. Taşeron işçiye kadro ne zaman verilecek? Kamuda çalışan taşeron işçiler için hazırlanan taslak yakında Meclis’te görüşülecek. 740 bin taşeron için ‘özel sözleşmeli personel’ formülü ile devlette kadro yolu açılacağı öğrenildi. Bunun için 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4. maddesine bir ek yapılarak bu personelin 4E'li olması sağlanacak. Taşeron İşçilere Kadro verilmesi konusu bir belirsizlik içinde kalmaya devam ediyor. 750 bin taşeron işçi, taşerona kadro son dakika durumu merak ediyor. Uzun zamandır gündemde olan ve 2017’de gerçekleşmesi beklenen taşeron işçi alımı adına ilk açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Geçtiğimiz günlerde şu an gündemde olan Anayasa Referandumu’na dair soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı, bu konu üzerine kendisine yöneltilen 2017’de taşeron işçi alımının akıbeti hakkındaki soruları yanıtlayarak işçiye müjdeyi verdi.

2017 Yılında Taşeron İşçilere Kadro Verilecek, Son Durum, Taşeron İşçi Yasası, Ne zaman Kadro Verilecek En Son Haber
2017 Yılında Taşeron İşçilere Kadro Verilecek, Son Durum, Taşeron İşçi Yasası, Ne zaman Kadro Verilecek En Son Haber Gerçek Taraf

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan gelen son dakika kadro açıklaması ile 2017 yılında yapılması beklenen taşeron işçi alımı konusuna açıklık getirildi. Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da konuya el atmış ve taşeronların mağduriyetinin çözülmesi için gerekli mercilere gereken mesajları göndermişti. Keza Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da taşeronların kadro için referandum sonrasında gelmesi planlanan kamu reformunu beklemeleri gerektiğini ifade etmişti. Taşeron işçilerin 1 Kasım'dan önce kamu kurumlarında çalışıyor olması ve halen çalışmaya devam ediyor olması gerekiyor. Bu kişilerin, devlet memurluğuna atanmak için aranan şartları taşıması gerekiyor. Emekli aylığı almaya hak kazanmış ya da 65 yaşını doldurmuş taşeron işçi düzenlemeden yararlanamayacak.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan son dakika kadro açıklaması!

Yaklaşık 750 bin işçinin kadro alımı beklediği taşeron işçi alımları için geçtiğimiz günlerde açıklama bizzat Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan geldi. Taşeron işçi alımı hakkında soruları yanıtlayan Erdoğan, taşeron işçilerin mağdur edilmeyeceğini ve 2017 yılında alımlar için çalışmaların başlatıldığı müjdesini verdi.

Ardından açıklamasına bu sürecin sağlıklı ilerlemesi adına referandum sürecinin sonlanmasını beklediklerini ekleyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, taşeron işçi alımı için referandum sonrasında gerçekleşecek kamu reformunun beklenilmesi gerektiğini vurguladı.

Bir açıklama da Bakan Müezzinoğlu’ndan!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yapmış olduğu açıklamanın ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı katılmış olduğu bir programda, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın gerekli açıklamaları yaptığını vurgulayarak sabırla beklenilmesi gerektiğini ifade etti. 

Başbakan Taşeron işçiler ile ilgili ne demişti?

Başbakan Yıldırım taşeron işçilerle ilgili olarak yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer vermişti:

“Herkesi mutlu edecek bir çözümü üretme konusunda, gerek taşeron işçilerimiz gerek mevsimlik işçilerimiz gerek 4C’liler, bütün bu sorunları çözmek için arkadaşlarımıza gereken talimatları verdim, çalışmalarını yapıyorlar. İnşallah uygun bir çözüm mutlaka bulunacak. Biz hiçbir konuyu bugüne kadar çözümsüz bırakmadık, bundan sonra da bırakmayız.”

Taşeron işçiler kamuya ne zaman alınacak?

Bu açıklamalar sonrasında umutlanan taşeron işçilerin kadro bekleyişi kamuya geçişlerin ne zaman olacağını merak etti. Daha önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yapılan açıklamada, taşeron işçilerin kamuya alınması meselesinin referandum sonrasında yapılacak kamu çalışma reformu kapsamında değerlendirileceğini söyledi.

KADROYA ALINMAK İÇİN ŞARTLAR NELER? 

Taşeron işçilerin 1 Kasım'dan önce kamu kurumlarında çalışıyor olması ve halen çalışmaya devam ediyor olması gerekiyor. Bu kişilerin, devlet memurluğuna atanmak için aranan şartları taşıması gerekiyor. Emekli aylığı almaya hak kazanmış ya da 65 yaşını doldurmuş taşeron işçi düzenlemeden yararlanamayacak.

Türkiye'de hem özel sektörde hem de kamuda çok önemli sayıda 'taşeron' adı altında çalışan var. İçlerinde memur görevlerini yapanlar da var, çok önemli pozisyonlarda olan da. Ancak birçoğunun kadrosu ya 'temizlik işçisi' ya da 'mutfak elemanı' olarak gösteriliyor. Yani kanun diliyle 'muvazaa' yapılıyor.


DARBE GİRİŞİMİ İŞİ BOZDU
1 Kasım seçimleriyle birlikte hükümet tamamının kadroya geçirileceği müjdesini vermiş ve kapsamlı bir çalışma yapılmıştı.
Ancak yaşanan hain kalkışma ile bu yasa da gecikmişti.
Şimdi çalışmalar yeniden başlatıldı. Bakanlar Kurulu'na da gelen konu ile ilgili çeşitli alternatifler konuşuluyor.

 

TERÖR ÖRGÜTLERİ İLE BAĞLANTISI OLMAYACAK
Öncelikle tüm taşeron işçiler güvenlik ve arşiv araştırmasına tabi tutulacak. Güvenlik ve arşiv araştırması olumlu olmayan personel düzenlemeden yararlanamayacak. Güvenlik araştırmasında başta FETÖ olmak üzere tüm terör örgütleriyle irtibatlı olup olmadıklarına bakılacak.

 

BİR YILDAN FAZLA HAPİS CEZASI OLMAYACAK
Araştırma sırasında 657 sayılı kanunun 48'inci maddesinde yer alan suçların olup olmadığına da bakılacak. Kasten işlenmiş suçlardan alınan cezalar 1 yıldan fazla olmayacak. Cezası bir yıldan fazla olan işçiler memur olamayacak. Yani devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene karşı suçlar, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma gibi suçlardan mahkum olmamak şartı da aranacak.


PERSONELLER 4E’Lİ OLACAK
Bu soruşturmalardan geçen taşeron işçiler kamuda 'özel statülü sözleşmeli personel' olarak istihdam edilecek. Bunun için 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4. maddesine bir ek yapılarak bu personelin 4E'li olması sağlanacak.


AYNI İŞİ YAPACAKLAR
Kadroya geçen taşeronlar çalıştıkları kurumlarda aynı görevleri yapmaya devam edecekler. Öğrenim düzeyleri yaptıkları işten farklı olanlar, eğitimlerine uygun işlere de kaydırılabilecek.


EŞİT MAAŞ SİSTEMİ
Tüm ücretlerde standart sağlanacak. Yani aynı işi yapan kamu personeli ile aynı maaşı alacaklar. Böylece bazı taşeron işçilerin maaşları yükseltilecek.


65 YAŞ SINIRI VAR
Herhangi bir sebeple görevden ayrılmaları ve ölümleri halinde sözleşmeli personel pozisyonları iptal edilecek. Her bir taşeron çalışan için 3'er yıllık sözleşme yapılacak. 65 yaşını doldurmuş taşeron işçiler düzenlemeden yararlanamayacak.

 

MAAŞ ZAMLARI AYNI OLACAK
Bütün kamu kurumlarını bağlayacak şekilde her bir iş kolu için performans kriterleri belirlenecek. Bu personel çakılı sözleşmeli olacak. Yani tayin isteyemeyecek. Maaş zamları diğer kamu personeliyle birlikte olacak. Emeklilikleri ise 4A (SSK) statüsünde hesaplanacak.

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doğu Guta Halkına Acil Yardım!
Doğu Guta Halkına Acil Yardım!
Kronik Yorgunluğa Ve İyileşmeyen Yaralara Çözüm!
Kronik Yorgunluğa Ve İyileşmeyen Yaralara Çözüm!