Advert

İlkadımlı Gençler Milli Mücadele Kahramanı Fatma Çavuş'u Unutmadı

İlkadım Belediyesi Gençler Değerleriyle Buluşuyor projesi kapsamında Liseli gençler, Dağköylü Fatma Çavuş'u kabrinde ziyaret ederek, adına yapılan külliyede Milli Mücadele'nin kadın kahramanını yakından tanıma imkanına kavuştu.

İlkadımlı Gençler Milli Mücadele Kahramanı Fatma Çavuş'u Unutmadı
İlkadımlı Gençler Milli Mücadele Kahramanı Fatma Çavuş'u Unutmadı Gerçek Taraf

 

İlkadım Belediyesi ve İlkadım Kent Konseyi işbirliği ile başlatılan "Gençler Değerleriyle Buluşuyor" projesi kapsamında  çeşitli okullardan bir araya gelen Liseli öğrenciler, Milli Mücadele kahramanı 19 Mayıs İlçesi Dağköylü Fatma Çavuş'u kabrinde ziyaret etti.

 

GENÇLERİ  DEĞERLERİYLE BULUŞTURAN PROJE

Hayata geçirilen "Gençler Değerleriyle Buluşuyor" projesi kapsamında Samsun'un hukuk, bilim, siyaset, sanat ve spor camiası ve milli kahramanlarının yaşamı, mücadelesi, azmi ve başarıları, gençlere anlatılıyor. Projenin ilk etabında sırtı yere gelmeyen Milli Güreşçi Dünya Olimpiyat Şampiyonu Yaşar Doğu’nun Kavak ilçesi Emirli Mahallesindeki baba ocağı ve milli güreşçi adına yapılan müze ziyaret edilmişti. Projenin ikinci etabındaki ziyaret ise, Samsun’da faaliyet gösteren Medikal ve Tıbbi aletler üretimi yapan fabrikalara yapılmıştı

 

DAĞKÖYLÜ FATMA ÇAVUŞ'UN KABRİNE ZİYARET

İlkadım Belediyesi ve İlkadım Kent Konseyinin sürdürmekte olduğu “Gençler Değerleriyle Buluşuyor” projesinin üçüncü etabı Kurtuluş Savaşı yıllarında Rum çetelere karşı çetin mücadele veren ve 1963 yılına kadar yaşayan Samsunumuzun yetiştirdiği önemli şahsiyet Milli Kadın Kahramanımız Fatma Çavuş’un Ondokuzmayıs ilçesinin Dağ köyüne gerçekleştirildi.

 

 

KUR'AN OKUNDU, DUALAR YAPILDI

İlk ziyaret Fatma Çavuşun kabrine yapıldı. Burada  Milli Mücadele'min kadın kahramanı Fatma Çavuş'un kabri başında Kur'an- Kerim okunarak dualar yapıldı.  Okunan Kur'an-ı Kerim ve yapılan duanların ardından  Fatma Çavuş adına inşa edilen külliyede, Araştırmacı Yazar Ahmet Seven bir sunum yaptı.

 

FATMA ÇAVUŞ'U NENE HATUNA BENZETTİ.

Seven yaptığı sunumda, Dağköylü Fatma Çavuş'u  adını tarihe yazdıran Milli Mücadele'nin cesur kadın kahramanlarından Erzurumlu Nene Hatun'a benzetti. Milli Mücadele yıllarında çetelere karşı yaptığı kahramanca mücadelesinin çevresindeki kadınlara örnek olduğunu söyleyen Seven, Dağköylü Fatma Çavuş'un  etrafına topladığı kadınlara "Eğer vatan için öleceksek, ağlaşarak değil, vuruşarak öleceğiz" diyerek, birçok kadına vatan için şahadet şuuru aşıladığını ifade etti. Sunum'un ardından Samsunlu yazar Ahmet Seven tarafından kaleme alınan Milli Mücadele Kahramanı Fatma Çavuş'un hayatını, savaş yıllarındaki mücadelesini anlatan kitap belediyenin hediyesi olarak dağıtıldı.

 

KIZILIRMAK DELTASI GEZİLDİ

 Program daha sonra, İlkadım Kent Konseyi Çevre Çalışma Gurubu Başkanı Ömer Faruk Sönmez'in rehberliğinde Kızılırmak Deltası gezildi. Flora ve faunasıyla ülkemizin eko-turizm alanında en ilginç köşelerinden biri Kızılırmak Deltası Sulak Alanı, Yılkı Atları, Su papatyaları, Leylekleri, çeşitli kuşları, Mandaları, yaban hayatı yakından takip edildi.

 

ÖĞRENCİLER'DEN BAŞKAN TOK'A TEŞEKKÜR

Günü dolu dolu geçiren öğrenciler İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok’a duyarlı davranışından dolayı minnet ve şükranlarını ifade ettiler.

 

Gezi programına, İlkadım Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Ömer Faruk Sönmez, Araştırmacı Yazar Ahmet Seven, İlkadım Kent Konseyi Genel Sekreteri İbrahim Kurt, İlkadım Kent Konseyi Tarih Kültür Sanat Çalışma Grubu Başkanı Fatma Pak ve Çalışma Grubu Üyeleri, İlkadım Belediyesi Dış İlişkiler Müdür Vekili Kemal Şen, Fatma Çavuş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden Rehber Öğretmen Ahmet Naim Ateş ve öğrencileri,Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Radyo Televizyon Bölümü Öğretmenleri Remziye Gür ve Hilal Şimşek ve öğrencileri, Namık Kemal Anadolu Lisesinden Öğretmeni Cemil Yüksel ve öğrencileri,İbrahim Tanrıverdi Sosyal Bilimler Lisesinden Müdür Yardımcısı Ayşe Öztürk ve öğrencileri, Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisenden Öğretmen Rıfat Yenen ve öğrencileri ve Samsun Anadolu ve Emine Ahmet Yeni Kız İmam Hatip Liselerinden seçilmiş öğrenciler katıldı.

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
6 Yılda Türkiye'de 276 Bin 158 Suriyeli Bebek Doğdu
6 Yılda Türkiye'de 276 Bin 158 Suriyeli Bebek Doğdu
Samsun Gençlik Festivali   20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek
Samsun Gençlik Festivali 20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek