Volkswagen Yeni Elektrikli Motorlu Arabasını Tanıttı

Fransa'nın Paris şehrinde düzenlenen Paris Motor Show fuarında Volkswagen, yeni ürettiği elektrikli motor kullandığı yeni arabasını tanıttı.

Volkswagen Yeni Elektrikli Motorlu Arabasını Tanıttı
Volkswagen Yeni Elektrikli Motorlu Arabasını Tanıttı Gerçek Taraf

 

İki yılda bir Paris Motor Show adıyla düzenlenen Uluslararası Paris Otomobil Fuarı, kapılarını basın mensupları ve otomobil sektörü temsilcileri için açtı. Otomobil tutkunları fuarı 1-16 Ekim tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

Bu yılki fuarda elektrikli ve hibrit araç modelleri öne çıkıyor.

Fransız otomobil üreticisi Renault burada, Türkiye’de Oyak Renault Otomobil Fabrikalarında üretilen yeni Megane Sedan ve elektrikli Trezor konsept otomobilinin ilk sunumunu yaptı.

Dizel motorlu araçlarındaki emisyon skandalı ile tarihi bir kriz yaşayan Volkswagen de fuarda tamamen elektrikli yeni otomobilini ilk kez tanıttı.

 

Amerika Birleşik Devletleri’nde araçları emisyon skandalından zarar gören Volkswagen müşterileri için 10 bin Dolar’a kadar tazminat ödenmesi söz konusu. Ancak Volkswagen bunu Avrupa’da yapmayı reddediyor. Neden?

Jürgen Stackmann, Volkswagen Satış ve Pazarlama bölümü başkanı: Biz aslında dünya çapında bütün müşterilerimizle eşit biçimde, tek tek ilgileniyoruz. Dünyanın neresinde yaşarlarsa yaşasınlar, araçlarındaki sorunu gidermek için teknik bir çözüm bulmayı deniyoruz.

Volkswagen’in karşı karşıya kaldığı yasal çerçeve farklılıklar içeriyor. Dünyanın her yerinde aynı yasal işlemlere maruz kalmıyoruz. Amerika’daki çözüm yolu da bir parça farklı.

Avrupa için iyi olan, burada durumun 5 milyon 600 bin araç için teknik çözümler açısından zaten belirli bir açıklığa kavuşmuş olması. Yazılımın değiştirilmesi sağlandı. Ve çok sevindirici olan da şu ki buradaki kurumlarla olan ilişkilerimiz çok başarılı bir şekilde yol almamızı sağladı.

euronews: Avrupa Komisyonu hala Amerika Birleşik Devletleri’ndeki uygulama gibi bir yola gitmeniz için bastırıyor. Brüksel ile bunu müzakere ediyor musunuz?

Jürgen Stackmann, Volkswagen Satış ve Pazarlama bölümü başkanı: Bu konuya gösterilen duyarlılığı anlayabiliyorum. Ancak geri çağırmalar aslında bireysel olarak tazminat anlamına gelmiyor. Araçlar zaten, bizden yapmamız istendiği gibi onarıldı. Hataları giderildi.

euronews: Haziran ayında Volkswagen CEO’su Matthias Müller, elektrikli ve sürücüsüz otomobiller için çok büyük bir yatırım bütçesi açıklamıştı. İlk modeller ne zaman piyasaya çıkar ve satış hedefleriniz nedir?

Jürgen Stackmann, Volkswagen Satış ve Pazarlama bölümü başkanı: Öncelikle bu değişim ve Volkswagen markasının geçiş dönemi yaşaması için harika bir zamanlama fırsatı. Volkswagen bir marka olarak elektrikli ürün platformunda çok erken ve çok büyük taahhütlere girdi. Bu araçlarda asla yanmalı motor olmayacak. Tamamen elektrikli otomobiller. 400 ila 600 serisinde. Ama normal otomobiller gibi olacak.

Bu otomobilleri 3 buçuk yıl içinde, 2020 yılında donanımlı bir dizel Golf markasının fiyatı düzeyinde çıkarmayı planlıyoruz. İnanıyoruz ki en geç 2025 yılına kadar her yıl bir milyon elektrikli otomobil satan ilk firma olacağız.

euronews: Son olarak. Dizel motorlu araçlar gelecekte ne olacak? Bir gelecekleri var mı?

Jürgen Stackmann, Wolkswagen Satış ve Pazarlama bölümü başkanı: Evet, temelde benzinli ve dizel araçlarda da benzer bir hareket izleyeceğiz. Ve temiz dizel ve temiz benzinli motorlarda gelecek için yatırıma devam edeceğiz. İşimiz bu teknolojileri hiç mümkün olmadığı kadar temiz ve geleceğe hazır hale getirmek. 
Aslına bakarsanız dünyanın bu bölgelerinde gerçekten elektrikli teknolojiye odaklanıyoruz. Burası, altyapısal açıdan da hayata geçirilebilecek nitelikte.

Euronews

elektrikli araba Volkswagen elektrikli Volkswagen yeni araba Paris Motor Show
Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsun Gençlik Festivali   20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek
Samsun Gençlik Festivali 20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek
Ramazan’da Tüketilebilecek 5 Mucize Besin
Ramazan’da Tüketilebilecek 5 Mucize Besin