Samsunsporlu Mete Adanır'ın Heykeli Yapıldı

Samsunsporlu eski futbolcu Mete Adanır'ın heykeli Kıbrıs'ta yapılarak Girne 20 Temmuz Mete Adanır Stadyumu giriş kapısına dikildi.

Samsunsporlu Mete Adanır'ın Heykeli Yapıldı
Samsunsporlu Mete Adanır'ın Heykeli Yapıldı Gerçek Taraf

 

Samsunspor'un efsane isimlerinden Kıbrıslı Türk futbolcu Mete Adanır'ın heykeli, Kıbrıs'ın Girne şehrinde bulunan, Girne 20 Temmuz Mete Adanır Stadyumu giriş kapısına dikildi. Yıllardan beri Samsun'a yapılması istenen, 20 Ocak Futbol Şehitleri anıtı bir türlü yapılamayınca, 20 Ocak 1989 yılında hayatını kaybeden futbolculardan biri olan Mete Adanır'ın heykelinin açılışı Kıbrıs'ta yapıldı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Hüseyin Özgürgün’ün Spor Dairesi’ne verdiği direktif doğrultusunda ışıklandırılması tamamlanarak adını merhum Kıbrıslı Türk Futbolcu Mete Adanır’dan alan Girne 20 Temmuz Mete Adanır Stadyumu ile Mete Adanır heykeli törenle hizmete açıldı.

Stadyumun ışıklandırılması ile heykel açılışını Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu ve Mete Adanır Vakfı Başkanı Eralp Adanır gerçekleştirdi.

Büst açılışı, saygı duruşu, İstiklal Marşı ve bayrakların göndere çekilmesiyle start alan törende, Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu ve Mete Adanır Vakfı Başkanı Eralp Adanır birer konuşma gerçekleştirdi.

Tören konuşmaların ardından ‘Leymosun Derbisi’ olarak bilinen Türk Ocağı Limasol (TOL) ile Doğan Türk Birliği’nin (DTB) lig karşılaşması ilk kez ışıklandırılmış sahada gece oynandı.

Işıklandırma, heykel ve alt yapı yaklaşık 1 milyon TL’ye mal oldu.

 

METE ADANIR VAKFI OLARAK GURURLUYUZ

Mete Adanır Vakfı Başkanı Eralp Adanır da, Adanır Ailesi ve Vakfı olarak onur duyduklarını dile getirerek, böylesi bir vefa olayı ile ilk kez karşılaştıklarını söyledi.

20 Ocak 1989’da kaybettikleri Mete’yi yaşatmak, onu genç kuşaklara anlatabilmek için büyük mücadele vermekte olduklarını ifade eden Adanır, bunun için  spor kulüpleri, kurum-kuruluş ve sivil toplum örgütlerinin desteğine ihtiyaç duyduklarını kaydetti.

Adanır , Mete’nin sahaya adının verilmesi ve heykelinin dikilmesinde emeği geçenlere teşekkürlerini sundu.

mete adanır heykeli mete adanır 20 ocak 20 ocak kaza videosu 20 ocak 1989
Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsun Gençlik Festivali   20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek
Samsun Gençlik Festivali 20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek
Ramazan’da Tüketilebilecek 5 Mucize Besin
Ramazan’da Tüketilebilecek 5 Mucize Besin